„Myslím si, že tohle je skutečně něco, co tlačí na Putinův režim. Dostává ho to do kolen a rozhodně to vytváří vnitropolitický tlak,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus analytik Pavel Havlíček.
„Musíme situaci úzce sledovat a poohlížet se po tom, kdo může být novým Prigožinem. Může to být začátek širšího trendu, kdy elity budou brát moc a sílu do vlastních rukou,“ říká Pavel Havlíček.
„Kolikrát jsme slyšeli od ruských generálů a dalších představitelů, ať už armádních, nebo i civilních složek, že Moldavsko je dalším potenciálním cílem ruské agrese,“ říká analytik Pavel Havlíček.
„Pokud Ukrajina ještě před příchodem prvního ruského vojáka ekonomicky zkolabuje, lze říct, že Rusové vyhráli. Ukrajinský stát se může oslabit, ne-li zhroutit,“ varuje v rozhovoru analytik Havlíček.
„Čím více se budeme blížit datům lednových jednání, tím bude konfrontací a střetů přibývat. Rusko si tak chce vybudovat předpolí pro jednání a dostat západní země tam, kam potřebuje,“ říká analytik.
„Režim nemá lidem co nabídnout kromě agrese, které už jsou také přejedení, zbývá mu tedy jediná cesta, a tou jsou represe, zavírání a likvidace možných konkurentů v čele s Navalným,“ říká analytik.
„Sankce jsou jedinou cestou, jak na to reagovat. Ruský režim jasně deklaruje, že se s ním nedá mluvit... Západ nemá jinou možnost než situaci dál eskalovat,“ míní analytik Pavel Havlíček.
„Generální stávka nedopadla podle představ opozice…Nyní se opozici ale podařilo vrátit lidi do ulic a otočit kormidlo, které se únavou vychylovalo v její neprospěch,“ říká odborník Pavel Havlíček.
„Kdo sčítá hlasy, ten i vyhrává,“ myslí si Pavel Havlíček. V roce 2004 navíc Lukašenko zrušil limit, kolikrát je možné obhájit prezidentský post. Teoreticky by jím mohl být do konce života.
„Může se stát, že po zfalzifikovaných volbách budou probíhat protesty, proti kterým se režim nebude zdráhat nasadit všechny prostředky. Pokud je utopí v krvi, dopadne to na legitimitu celého režimu.“
„Něco takového jsme v Rusku nevídali,“ říká odborník k ruskému hlasování o změnách ústavy. Podle organizace Golos se přitom hlasování jeví jako jedno z „nejméně transparentních“ za posledních 20 let.
„Je to případ pověstné laviny, kdy se to na jednom místě provalí a postupně se začne ukazovat, že to je problém i v dalších regionech, kde samozřejmě není zájem na tom reportovat správná čísla.“