Dav zasypával krále i vládní představitele i urážkami. Kvůli zajištění pořádku zasahovali policisté na koních, informuje agentura AFP. Ničivé záplavy si na jihovýchodě země vyžádaly zatím 217 mrtvých.
Voda v noci z úterý na středu smetla v okolí Valencie vše, co jí stálo v cestě. Záchranáři stále hledají těla v uvázlých autech a v promočených budovách. Celkový počet pohřešovaných není znám.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který koncem října 2017 utekl ze Španělska před trestním stíháním, ve středu oznámil, že se ve čtvrtek vrátí do Barcelony.
Z 16 zraněných po kolapsu restaurace je jich sedm v kritickém stavu, zbylých devět se nachází s těžkými zraněními mimo ohrožení života, píše agentura DPA.
Sánchez v překvapivém prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že se na několik dní stáhne do ústraní, aby se rozhodl, zda chce pokračovat v čele vlády.
Premiér Pedro Sánchez poskládal menšinovou vládu po loňských volbách, ačkoli je vyhráli lidovci. Jeho kabinet se opírá o hlasy katalánských, baskických, galicijských a kanárských poslanců.
Podle deníku El País statistické údaje skutečně ukazují, že ve Španělsku se častěji pracuje pozdě večer a v noci, než v dalších státech v Evropské unii. List to připisuje větší váze cestovního ruchu.
Pokud by měli katalánští poslanci podpořit stávající levicovou vládu, museli by odsouzení odštěpenci počítat s amnestií. Slib socialistů má přirozeně své kritiky. Spatřují v něm útok na právní stát.
V několika španělských městech protestovali v neděli lidé proti Sánchezově amnestii pro katalánské separatisty. Demonstraci svolala konzervativní Lidová strana, která dohodu kritizuje.
Socialisté také slíbili, že se zvýší „přímá účast Katalánska“ v unijních orgánech a mezinárodních organizacích v oblastech, které se týkají toho regionu.
Katalánské separatistické strany žádají pro svou podporu nové vládě právě prosazení zákona o amnestii pro aktivisty, kteří se v rámci snahy prosadit nezávislost Katalánska dopustili trestných činů.
Dolní komora parlamentu ve Španělsku má 350 křesel, k většině je tedy potřeba 176 hlasů. Lidovci a Vox ale dohromady tolik hlasů nemají. Ani socialisté a Sumar nedají většinu dohromady.
Lidová strana (PP) vedená Albertem Núňezem Feijóem, ani socialisté premiéra Pedra Sáncheze nebudou mít většinu, a to ani v případě koalice s jednou z dalších stran.
Parlamentní volby ve Španělsku se původně měly uskutečnit koncem roku, ale předseda vlády Pedro Sánchez je překvapivě uspíšil po porážce své strany v regionálních a místních volbách.
Ve Španělsku může vzniknout vláda s podporou strany, která „kopíruje“ zásady režimu diktátora Franca. O největší počet voličů se ale perou Sanchézovi socialisté a lidovci.
Volby vyhlásil socialistický premiér Pedro Sánchez po katastrofálním výsledku v květnových regionálních volbách. Všechny dosavadní průzkumy předpovídají, že nejvíce hlasů získají opoziční lidovci.
Rozhodnutí levicové vlády premiéra Pedra Sáncheze znamená, že v celém Španělsku končí roušková povinnost v lékárnách, zdravotnických zařízeních a domech pro seniory.
Jens Stoltenberg je generálním tajemníkem NATO od roku 2014. Jeho mandát mu aliance potřetí a naposledy prodlužovala loni v březnu těsné poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajině.
Maročan, který je podezřelý z útoků v kostelech na jihu Španělska, neměl povolení k pobytu a čekal na vyhoštění ze země. Podle svědků křičel „Alláh je veliký“ a po činu se modlil.
První zápalnou látku našla bezpečnostní kontrola před týdnem v poště premiéra Pedra Sáncheze - Španělsko o tom ale nemluvilo, ale zpřísnilo ostrahu státních institucí.
„Místo abychom se přepláceli a vyháněli ceny vzhůru nyní spojíme svou poptávku,“ ocenila dohodu summitu na společných nákupech předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.