Španělsko volí nový parlament. Favoritem jsou konzervativní lidovci, účast ale může ovlivnit počasí
Španělé dnes hlasují v parlamentních volbách, které mohou po pěti letech ukončit úřadování socialistického premiéra Pedra Sáncheze a jeho levicových vlád. Favoritem je podle průzkumů konzervativní Lidová strana (PP) vedená Albertem Núňezem Feijóoem, který však zřejmě bude potřebovat koaličního partnera. Hlasovat může podle deníku El País na 37,4 milionů občanů.
Přes 22 000 volebních místností se otevřelo v 09.00 středoevropského letního času, hlasování končí ve 20.00. Ještě před půlnocí by mohly být známé téměř kompletní výsledky.
Parlamentní volby se podle zpravodajské společnosti BBC poprvé v moderních dějinách Španělska konají uprostřed léta, kdy jsou mnozí Španělé na dovolené. Mimo jiné se proto předpokládá rekordní počet korespondenčních hlasů.
Polarizovanou společnost ‚straší‘ krajně pravicovým Voxem. Španělé míří k předčasným volbám
Číst článek
Účast může ovlivnit také pokračování veder, ve velké části Španělska se v neděli čekají teploty přes 35 stupňů Celsia, někde se mají vyšplhat až ke 40.
Parlamentní volby ve Španělsku se původně měly uskutečnit koncem roku, nejspíš v prosinci, ale předseda vlády Pedro Sánchez je překvapivě uspíšil po květnové porážce své strany v regionálních a místních volbách, v nichž bodovali právě lidovci.
Pedro Sánchez doufá, že jeho sociální reformy a kroky jeho vlády za krizí spojených s covidem-19 a válkou na Ukrajině přesvědčí voliče, aby mu poskytli další mandát, předvolební průzkumy ale tomuto scénáři nenasvědčovaly.
Šanci stát se novým španělským premiérem má po volbách jedenašedesátiletý Alberto Núňez Feijóo, který Lidovou stranu vede od loňského dubna a který byl předtím 13 let předsedou regionální vlády v Galicii.
Vedra trápí stovky milionů lidí po celém světě. Teplotní rekord padl v Římě či ve Španělsku
Číst článek
Možné koalice
Lidovci však zřejmě nebudou moci vládnout bez podpory další strany, přičemž tuto roli by mohla plnit krajně pravicová strana Vox, která má šanci zopakovat třetí místo.
Taková koalice by znamenala, že krajní pravice by se v zemi dostala do vlády poprvé od 70. let, kdy po skoro čtyřicetiletém úřadování zemřel diktátor Francisco Franco a Španělsko přešlo k demokracii.
Feijóo v kampani tvrdil, že nesestaví koalici se stranou Vox, se kterou ovšem lidovci už vládnou v některých autonomních regionech.
„Nečeká se, že by kterákoli ze stran získala absolutní většinu, volba je tak v podstatě mezi další levicovou koalicí a partnerstvím pravice a krajní pravice,“ shrnuje nicméně španělské volby agentura AP.