Obdivovatelé vůdce ruské soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina se v pátek sešli u hrobu svého idolu na hřbitově v Petrohradu, aby si připomněli jeho památku.
My do této chvíle nemáme žádné oficiální vyjádření, ať už od Ruska nebo od prokuratury nebo od ruského soudu. Zahlédli jsme na různých ruských webech, že by mělo být slyšení příští týden 22. srpna.
„Pokud Spojené státy takové plány uskuteční, budeme to považovat za ukončení jednostranného ruského moratoria na rozmisťování zbraní krátkého a středního doletu,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
Prigožinův kult přežívá dál nejen v Petrohradu, kde se narodil. Také v Moskvě lidé nosí květiny na improvizované pamětní místo v blízkosti Kremlu. Pomníky šéfa wagnerovců vznikly i jinde.
Agentura RIA Novosti uvedla, že policie řidiče autobusu zadržela. Jeho manželka řekla, že nadřízení řidiče donutili nastoupit na ranní směnu, i když den předtím byl v práci 20 hodin.
Tím, že poslední den prezidentských voleb přišli lidé volit v pravé poledne, měli demonstrovat odpor vůči Vladimiru Putinovi. Situaci v Rusku komentuje Ondřej Soukup.
Podle FSB měli čtyři obyvatelé Petrohradu v plánu silně jedovatou látkou otrávit potraviny určené pro vojáky na frontě a obyvatele „nových území Ruska“.
Příčina exploze není jasná. Podle serveru Fontanka ale do vícepodlažního bytového domu narazil dron. „Slyšela jsem pískot,“ popsala obyvatelka jednoho z poškozených domů.
Trepovová byla zatčena loni v dubnu poté, co na akci v Petrohradě předala blogerovi Tatarskému sošku, která později vybuchla. Tatarskij při explozi zemřel a přes 40 dalších lidí bylo zraněno.
Trepovová přinesla podle vyšetřovatelů na pokyn ukrajinských tajných služeb loni 2. dubna do petrohradské kavárny sošku napěchovanou výbušninou a předala ji blogerovi Tatarskému.
Surovikin jeden čas velel tažení na Ukrajině. Upadl v nemilost krátce po potlačení vzpoury žoldnéřů Jevgenije Prigožina, který se později stal obětí dosud neobjasněné havárie soukromého letounu.
Mluvčí Kremlu Peskov ve středu zopakoval, že vyšetřování letecké havárie bude ruské a že „o mezinárodním šetření nemůže být ani řeč“. Nevyloučil ale, že nehoda mohla být způsobena úmyslně.
Pohřbu se oproti dřívějším spekulacím nezúčastnil ruský prezident Vladimir Putin, obřad byl podle Prigožinovy tiskové služby soukromý jen pro jeho blízké.
Petrohradský zpravodajský server upozorňuje, že se neví jistě, kdo bude v úterý na Serafimovském hřbitově pochován. Podle jeho informací má být nicméně pohřbeno pět z deseti obětí pádu letounu.
Jevgenij Prigožin v Petrohradu pózoval s velvyslancem Středoafrické republiky v rámci summitu Rusko-Afrika. Přitom ještě nedávno obviňoval Valerije Gerasimova a Sergeje Šojgu z nekompetentnosti.
Před měsícem o něm Vladimir Putin hovořil jako o vlastizrádci poté, co vyvolal vzpouru a jeho jednotky málem došly až do Moskvy. V pátek Jevgenij Prigožin publikoval fotografie z Petrohradu.
Rusko africkým zemím nabízí nejrůznější služby od dodávek vojenské techniky po služby Wagnerovy skupiny. Ta v celé řadě afrických států působí jako výcviková jednotka, nebo jako vojenská síla.
Lukašenko při nedělním setkání s Putinem žertovným tónem poznamenal, že ho wagnerovci pobývající nyní v Bělorusku znepokojují, protože chtějí táhnout na Varšavu, napsala agentura Reuters.
Na letiště v Petrohradě, jehož podíl vlastní firma vlastněná z části německým Hesenskem, přistávají letadla nesoucí vojenský materiál, zjistila němcká média.
„Do nové jednotky jsme přednostně přijali policisty, kteří byli na služebních cestách na novém území,“ řekl RBK představitel ruského ministerstva vnitra.
Úřady obvinily seniorku z trestného činu hanobení hrobu motivovaného údajnou politickou nenávistí. Ruský trestní zákoník v takovém případě počítá s trestem odnětí svobody až na pět let.
Za rozhodnutím omezit prvomájové oslavy je podle Šeršukova „zvýšená úroveň teroristického nebezpečí, a to i v regionech, které se nacházejí dál od míst, kde probíhá speciální vojenská operace“.