Ruský soud zabavil byt tchyně opozičního novináře. Informoval o ostřelování porodnice v Mariupolu

Soud ve druhém největším ruském městě Petrohradě zabavil ve prospěch státu byt tchyně známého opozičního novináře, který z Ruska emigroval a v nepřítomnosti byl kvůli kritice ruské války proti Ukrajině odsouzen do vězení. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na vyjádření mluvčí petrohradských soudů.

Petrohrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova soudu v Petrohradě

Budova soudu v Petrohradě | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

Zmíněný byt Natalije Kolesnikovové původně patřil manželce novináře Alexandra Něvzorova Lydiji. Prokuratura požadovala, aby soud zrušil dohodu o prodeji bytu Kolesnikovové jako fingovanou, byt vrátil Lydiji Něvzorovové a následně jej zabavil ve prospěch státu. Soud prokuratuře vyhověl.

12:21

‚Putinova vězeňkyně‘ po propuštění: Jsem vděčná za každý den. Po velké euforii ale přišla i únava a smutek

Číst článek

Loni v létě petrohradský soud označil manžele Něvzorovovy za „extremistické společenství“ a následně zabavil jejich majetek v Rusku: tři pozemky, obytný dům, automobil a podíly ve firmách. I zmíněný dům patřil Něvzorovově tchyni.

Alexandr a Lydija Něvzorovovi odjeli z Ruska krátce po vypuknutí války proti Ukrajině. V únoru 2023 moskevský soud odsoudil Něvzorova k osmi letům za mřížemi za zveřejnění zpráv, že ruští vojáci úmyslně ostřelovali porodnici v tehdy obléhaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady tyto informace označily za lživé.

Něvzorova soudili v nepřítomnosti, loni na jaře jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v létě dostal ukrajinské občanství.

Obžaloba navrhovala 9 let

Zprávu o ostřelování porodnice Něvzorov opatřil snímky raněných pacientek. Ruské ministerstvo obrany oficiálně označilo tyto důkazy za lživé.

Ruské ostřelování porodnice a dětské nemocnice v Mariupolu z 9. března si vyžádalo životy tří civilistů, včetně dítěte. Dalších 17 lidí vyvázlo se zraněním, připomněla ruská redakce BBC a dodala, že ruské úřady tyto informace popírají jako falešné a odmítají vzít na vědomí četná svědectví zahraničních novinářů a závěry mezinárodních organizací na ochranu lidských práv.

Obhajoba žádala o zproštění obvinění. Argumentovala, že obžalovaný jen použil informace z otevřených zdrojů. Obžaloba navrhovala odsoudit novináře na devět let.

Za devět let už Rusko nemusí existovat, odhadl novinář, který si udělal jméno ještě v éře prvního a posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova. Uvedl také, že ruský prezident Vladimir Putin směřuje k „diktatuře opírající se o špínu, krev a udavačství“.

Změny zákonů, které umožnily trestat až 15 lety vězení šíření informací, které ruské úřady označí za lživé či falešné, přijali ruští zákonodárci krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Do vězení mezitím kvůli tomu soudy poslaly například opoziční politiky Alexeje Gorinova a Ilju Jašina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme