Lékaři nahlásili u více než 15 000 lidí očkování starou vakcínou. Podle expertů může být méně účinná

U více než 15 000 lidí z téměř 260 000 očkovaných lékaři podle dat Ministerstva zdravotnictví nahlásili letos na podzim očkování jinou než nejaktuálnější vakcínou proti covidu. Na situaci upozornil Deník N. Podle Ministerstva zdravotnictví může jít o administrativní chyby při zadávání. Chce lékaře více informovat a prověřit i jejich softwary.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací centrum v Kotvě.

Podle odborníků může být neaktuální vakcína méně účinná | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stejně jako u vakcíny proti chřipce výrobce složení vakcíny proti covidu mění podle toho, jaké konkrétní typy viru v populaci cirkulují. V současné době je nejaktuálnější vakcína od firmy Pfizer označená Comirnaty JN.1.

Je to byznys, odmítal jsem ho vždycky, zpochybnil Fico význam očkování proti covidu-19

Číst článek

„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde v mediálně řešených případech především o administrativní chybu v softwaru poskytovatele či na straně očkujícího lékaře v podobě špatného zadání názvu očkovací látky do systému,“ uvedl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Podle odborníků může být neaktuální vakcína méně účinná. „Každá nová vakcína vytváří vysoce specifické neutralizační protilátky proti typu viru, který je dominantní ve světové populaci v době výroby a schvalování dané vakcíny,“ uvedl na sociální síti X imunolog Zdeněk Hel, který působí na lékařské fakultě Alabamské univerzity v USA. Podávání staršího typu považuje za nezodpovědné.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví se od začátku září nechalo očkovat proti covidu 258 833 lidí. Látku označenou Comirnaty JN.1 dostalo podle těchto dat 243 523 z nich, tedy jinou očkovací látku lékaři vykázali u 15 310 osob.

U 9400 z nich lékaři nahlásili podání vakcíny „Comirnaty“ bez označení konkrétního typu. Téměř 4400 pacientům lékaři nahlásili vakcínu loňskou Comirnaty proti typu omikron, u řádově stovek vakcín starších typů. Evidované jsou také dvě vakcíny Janssen firmy Johnson & Johnson, které se používaly pouze v roce 2021, devět dávek vakcíny od firmy Moderna nebo několik desítek vakcín Nuvaxovid od firmy Novavax.

Minulý týden v Česku přibylo infekcí dýchacích cest. Šíření koronaviru naopak zpomalilo

Číst článek

Lidé si podle Jakoba mohou sami zkontrolovat, jakou vakcínu dostali, protože její šarži lékaři hlásí jiným systémem, než ze kterého pak Ministerstvo zdravotnictví čerpá data na web. „Nejjednodušší kontrola zadaného očkování je pro pacienta prostřednictvím EZKarty. V případě potřeby se pacient může obrátit na očkujícího lékaře k opravě,“ uvedl Jakob. Data bude podle něj ministerstvo podrobněji kontrolovat.

Předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek označil pro Deník N jako „šlendriánství“, pokud některá centra podávají jiné než nejaktuálnější vakcíny. Podle něj by pak raději neměla očkovat vůbec.

Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že vakcíny nejnovějšího typu pro očkování v této sezoně bude k dispozici zhruba 700 000. Podle Jakoba od 1. září bylo vykázáno 94 procent podaných očkování typem JN.1. „Od 10. srpna rovněž distributor nevydal jinou než tuto vakcínu,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme