Vědci testovali lék na 775 pacientech. Jedné části dali molnupiravir a druhé placebo. U osob s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, ve skupině s placebem 14,1 procenta.
Dle Mezinárodní atletické federace je úplně bezpečná, ale lékařka českých atletů má jiný názor. Jde o elektronickou pilulku, která by mohla sportovcům pomoci v boji s dehydratací a vyčerpání z horka.
Viagra, „modré štěstí“ milionů párů celého světa, zbělá a v Americe navíc zhruba o polovinu zlevní. Generická varianta známého léku na mužské sebevědomí má nyní šanci vyvolat další sexuální revoluci.
Pravidelné užívání léků s sebou nese mnohé nepříjemnosti. Tak třeba to, když zapomenete, jestli jste si pilulku už vzali nebo ne. Právě to by se mohlo brzy stát minulostí.
Ženy, které se rozhodnou pro interrupci, si za určitých podmínek už i v Česku mohou vybrat, jakou metodou ji podstoupí – jestli chirurgicky, nebo od poloviny června s pomocí pilulky. I když je pilulka v některých ohledech šetrnější, i u ní vidí odborníci rizika.
Potrat už pro ženy v Česku nemusí znamenat nutnost chirurgického zákroku. Interrupci jde nově zařídit i spolknutím speciálních pilulek. Podle některých se tím Česko dostalo na úroveň vyspělých zemí. Kritici si zase stěžují, že legalizace potratové tabletky povede k větší nezodpovědnosti.
Potratovou pilulku budou moci koupit ženy po víkendu i v Česku. Oproti chirurgické miniinterrupci je podle lékařů pilulka šetrnější. Kritici ale namítají, že u série tabletek nebyly dostatečně testovány dopady na psychiku žen. Některým gynekologům také vadí, že potrat neprodělá žena v nemocnici.
Na podzim by měla být v Česku dostupná potratová pilulka s názvem RU-486. Kolem jejího uvedení na trh panuje mnoho dohadů. Část gynekologů tvrdí, že je bezpečná, druzí se netají obavami.
V Česku se na internetu ilegálně prodává takzvaná potratová pilulka. Název léčiva zní RU-486. O jejím povolení se jednalo v Česku už dvakrát, v 90. letech a kolem roku 2005. Teď se kontroverzní pilulka opět vrací.