Při kolapsu z horka pomůže obklad či pití, jindy je potřeba volat záchranáře
Česká republika zažívá další tropický víkend. Pokud lidé nedodržují pitný režim a příliš se vystavují slunečním paprskům, hazardují se zdravím. Pocit slabosti může vést až ke kolapsu celého organismu. V takovém případě je nutná první pomoc.
„Najednou jsem si říkal, co je. Pamatoval jsem si půlku toho, že padám k zemi. Od té doby si nic nepamatuji,“ popisuje 57letý Vladimír, jak mu v davu na pražském Andělu vypovědělo tělo službu. „Pak jsem se probral v sanitce, vnímal jsem, že se strašně houká.“
Prvním varováním může být to, že si člověk nutně potřebuje sednout nebo se dokonce snaží zachytit čehokoliv, co mu přijde do cesty. Podle praktické lékařky Alexandry Horákové je třeba chovat se podle situace:
Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jak postupovat, když někdo v okolí zkolabuje z horka
„Když uvidíte mladého člověka schouleného na boku někde venku, asi ho oslovíte, zeptáte se a dostanete řadu informací – udělalo se mně slabo, špatně jsem pil, dneska jsem nejedl. Asi budete postupovat podle toho. Ale když uvidíte někoho ve velmi špatném stavu, kdo je v bezvědomí, tak tam už není na místě nic jiného, než volat rychlou záchrannou službu.“
Při méně naléhavých případech pomůže stín, čerstvý vzduch, voda i chladný obklad. „Na veřejnosti máte možnost přiložit obklad na krk, na zápěstí, na šíji. To jsou dostupná místa,“ dodává Horáková.
Meteorologové varují před vysokými teplotami a intenzivními bouřkami
Číst článek
Kolaps hrozí především lidem s onemocněním srdce a cév nebo pacientům s vysokým krevním tlakem či ledvinami.