Zákaz bezplatných plastových tašek platí v návaznosti na předpisy EU rok. Ministerstvo životního prostředí přišlo loni s kampaní #dostbyloplastu do které se zapojilo 17 firem.
Británie chce poplatek zvýšit na deset pencí (2,90 Kč). Válku plastům vyhlásila premiérka Tereza Mayová. V lednu vytyčila plány na odstranění veškerého zbytného plastového odpadu do roku 2042.
Plastový odpad zaplavuje světová moře, města i volnou přírodu. Maroko před dvěma roky jako jedna z prvních zemí světa vyhlásilo válku plastovým taškám a zakázalo je. Zbavilo se ale odpadu?
Znečištění způsobené plasty kontaminuje půdu a narušuje život v oceánech. Největším zdrojem odpadů z plastových obalů je Čína. Následuje Evropská unie a Spojené státy.
Plastový odpad by mohl ohrožovat i největší podmořské obry. Kousky plastů menší než pět milimetrů podle nich mohou ještě snížit stavy už tak početně slábnoucích druhů velryb nebo žraloků velrybích.
Lidé zřejmě nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Sněmovna to v pátek schválila v rámci novely o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu.
Evropané výrazně sníží spotřebu igelitových tašek a sáčků. Na schůzce v Bruselu se na tom definitivně dohodli ministři životního prostředí zemí Evropské unie. Evropané podle odhadů každoročně vyprodukují přes 20 milionů tun plastového odpadu. Země unie si teď budou moci vybrat jeden ze dvou způsobů, jakým spotřebu sáčků sníží.