Není možné jen tak naznačovat nějaké justiční spiknutí a zpochybňovat tím právní stát. U politiků je to ale závažnější, když naznačují politické spiknutí.
„Platy soudců, státních zástupců a politiků jsou vázány na průměrný hrubý příjem v ekonomice. Je tam určitý koeficient a platy se měly valorizovat podle růstu průměrné mzdy bez diskusí,“ říká Klímová.
„Otázku platů řešil Ústavní soud už patnáctkrát. Přece jen si ale myslím, že dneškem nastal trochu krok k lepšímu vyjasnění pravidel,“ řekl pro Radiožurnál právník Tomáš Němeček.
„Samozřejmě máme velký problém ve výdajích veřejné sféry, musíme je určitě zkrotit, ale tak, abychom zachovali funkčnost systému,“ říká předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
Projektem pod názvem Platy top úředníků by chtěli podpořit transparentní stát. „Občané mají právo znát výše platů nejvyšších státních úředníků,“ tvrdí autoři Kristýna Bašná a Pavel Musil.
O možném podání ústavní stížnosti kvůli doplacení mezd v justici se rozhodne v řádech týdnů. Tolik času si chce nechat na rozmyšlenou předseda Okresního soudu Brno – venkov Petr Jirsa, který se jako jediný může v této věci na Ústavní soud obrátit. Zpětné dorovnání platů by prý vyšlo státní rozpočet na dvě až pět miliard korun.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce ještě před středečním jednáním vlády hledat cestu, jak se vyhnout vracení nedoplatku, který vznikl špatným výpočtem platů soudců. Nedávný výrok Nejvyššího soudu proto projedná s právními experty.
Soudcům se možná nakonec nebudou doplácet platy tři roky zpátky. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že se kvůli tomu chce v úterý sejít s některými ministry a odborníky. Pokusí se prý najít cestu, jak peníze soudcům nevyplatit. Státní rozpočet by to jinak přišlo na zhruba 1,7 miliardy korun.
Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o dvou nejsledovanějších kauzách ve své současné agendě - o platech soudců a slevě na dani pro pracující důchodce. Výpočet soudcovských platů loni zpochybnil Městský soud v Brně, stížnost kvůli zrušení daňové slevy podala skupina senátorů. Oba nálezy by mohly mít velký dopad na státní rozpočet.
Sněmovna rozhodne o platech soudců. Podle vládní novely by měli brát 2,75 násobek průměrné mzdy. Poslanci budou předlohu o platech soudců projednávat ve stavu legislativní nouze, platit by měla od 1. ledna 2013.
Vláda se dnes mimořádně sejde kvůli platům soudců a státních zástupců. Chybí totiž zákon, který by jasně určoval, podle jakého základu se mají platy ústavních činitelů vypočítávat. Ministři dostanou na stůl novelu, která bude jednoznačně řešit platy soudců od 1. ledna 2013.