Nejsme v takové krizi, aby bylo třeba snižovat platy činitelů, tvrdí předseda Nejvyššího správního soudu
Plánovaný vládní úsporný balíček by se mohl dotknout i platů soudců a žalobců. V úterý o tom budou jednat jejich zástupci s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Podle něj by revize platů v soudnictví měla být právě součástí úsporného balíčku.
„Poslanců je 200, senátorů 81, to je pro státní rozpočet směšné. Státních zástupců je ale 1300, soudců jsou 3000 a platy jsou tam větší,“ vysvětloval Blažek v polovině dubna v televizi CNN Prima News, proč vláda zvažuje snížení platů v justici.
Rušení daňových slev nebo vyšší daň z nemovitosti. Vládní strany budou opět jednat o úsporách
Číst článek
„Snižování platů ústavních činitelů bych si dovedl představit, kdybychom byli v situaci veliké krize,“ okomentoval to nyní pro Radiožurnál předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka.
„Myslím, že v takové situaci nejsme. Samozřejmě máme velký problém ve výdajích veřejné sféry, musíme je určitě zkrotit, ale tak, abychom zachovali funkčnost systému,“ dodal.
Šimka taky připomněl, že úpravu platu soudců řešil v minulosti několikrát Ústavní soud. Ten upozornil na to, že vyšší platy v soudnictví garantují jeho nezávislost.
‚Nesahat do zákona‘
Podle předsedy Soudcovské unie Libora Vávry navíc ústavním činitelům mzdy poklesnou i bez zásahu vlády, a to kvůli legislativním opatřením: „Zákon byl zkonstruován tak, že pokud dojde k zamrznutí nebo snížení platů všech zaměstnanců v České republice, platy politiků a nakonec i soudců tento pokles kopírují. Vůbec není potřeba do zákona sahat, protože následek nastane.“
Blažek se má setkat se zástupci justice v úterý a dopady vládních úspor na své platy budou společně řešit. Předem vláda o této změně s justicí nejednala, uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Vávra.