Amalgámové plomby u dětí a těhotných nahradí bílý cement. Novinku zaplatí pojišťovny

Klasické stříbrné amalgámové plomby u dětí a těhotných a kojících žen nahradí od příštího roku speciální bílý cement. Evropský parlament omezil používání amalgámu kvůli obsahu rtuti. Stomatologové hledali náhradu, kterou by proplácely zdravotní pojišťovny. A zdá se, že našli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) | Foto: flickr.com

Od léta příštího roku bude zakázaný míchaný amalgám, tedy klasická stříbrná plomba, kterou si lékař sám umíchá v ordinaci. Zatím jen pro těhotné nebo kojící ženy a pro děti mladší 16 let. Rozhodl o tom Evropský parlament, podle kterého obsahují plomby velké množství rtuti nebezpečné pro životní prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amalgámové plomby u dětí a těhotných nahradí bílý cement. Novinku zaplatí pojišťovny. Téma pro Kristinu Lamperovou

Plomby ale podle budoucího prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera pro člověka nebezpečné nejsou. „Je to rozhodnutí spíše ekologicky motivované, než abychom si mysleli, že to u nich může způsobit nějaké obtíže. Nejsou pro to žádné důkazy," vysvětluje pro Radiožurnál Šmucler.

Míchaný amalgám zatím plně hradí zdravotní pojišťovny. Zubaři, pojišťovny a také ministerstvo zdravotnictví proto museli najít náhradu, kterou budou nově pojišťovny od příštího léta proplácet. Přestože finální slovo padne až 24 května, ministerstvo zdravotnictví už nové výplně zná.

„Výsledným řešením je použití dozovaného amalgámu respektive použití skloinomerního cementu," říká mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Skloinomerní cement a kapslový amalgám

Míchaný amalgám, tedy výplň, kterou si stomatologové připravují těsně před výkonem sami, sice bude kvůli obsahu rtuti zakázán. Místo něj ale budou smět zubaři používat i takzvaný kapslový amalgám, který dostanou do ordinace už připravený.

Zároveň budou pojišťovny hradit zmíněný skloinomerní cement, tedy jednu z variant takzvané bílé plomby, ale jen pro těhotné nebo kojící ženy a děti. U těch ale půjde jen o dočasné řešení.

„Nejčastější výplní u dětí asi bude skloinomerní cement, což je dlouhodobě provizorní materiál. Vydrží tedy několik let, což u dočasných zoubků bude stačit. Používáme ho už roky. U kojících matek je to materiál, který několik let překlene čas, než zase budou moci mít amalgám. Materiálů je samozřejmě více, ale třeba fotokompozitní pryskyřice jsou příliš nákladné. V řadě případů také ten amalgám nenahradí," dodává budoucí prezident České stomatologické komory Šmucler.

Zájem o amalgámové plomby klesá

Podle pojišťoven zájem o amalgámové plomby klesá. Zatímco v roce 2010 Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácela téměř čtyři miliony výplní, v minulém roce jich bylo 2,7 milionu.

Z průzkumů zároveň vyplývá, že se Češi o zubní hygienu příliš nestarají. Podle Vojenské zdravotní pojišťovny přibývá kazů hlavně u dětí.

Nejaktuálnější průzkumy z roku 2013 ukazují, že častěji se o své zuby starají ženy a v průměru Češi do chrupu investují u zubaře 1000 korun ročně.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme