K dobrovolnému testování mohou školy podle ministerstva využít testy, které jim z plošného testování zbyly. Využívat je ale mohou jen pro žáky, protože za tím účelem byly nakoupeny z peněz fondů EU.
Zatímco pracovníci firem mohou pro rychlejší ukončení karantény po antigenním testování využít negativního PCR testu, spolužáci nemocného školáka musí zůstat v karanténě minimálně pět dní.
Na základních a středních školách už týden funguje nový systém vystavování žádanek na PCR testy pro potvrzení nákazy koronavirem. Současně varuje rizikové kontakty nakažených.
Vlády se snaží reagovat,“ konstatuje Zdeněk Hostomský. Virus si podle něj v tuto chvíli zkrátka vybral střední Evropu a variantě delta+ se daří víc šířit.
V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Schválila to v pátek vláda, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru.
Město se rozhodlo přistoupit k plošnému testování, protože se tam poprvé od poloviny loňského roku objevily případy lokálního přenosu infekce, píše Agence France-Presse.
Podle ministra zatím neexistuje finální dohoda. Předpokládá nicméně, že testování by se organizovalo „spíše v rámci škol“. Jasnou strategii chce připravit do konce června.
„Dá se předpokládat, že to bylo mezi jedním až dvěma miliony testů provedených na zaměstnancích. Je to velmi robustní vzorek, který svým rozsahem má vypovídací schopnost velmi silnou,“ říká Jan Rafaj.
Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou měsíčně, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Po prvním kole právě probíhajícího plošného testování, které skončí 26. ledna a které se tentokrát jmenuje screening, země uspořádá další kolo v okresech, kde byl výskyt pozitivních testů nejvyšší.
„Nemyslím si, že by v současnosti byla situace taková, že by umožňovala jakékoli uvolňování ochranných opatření,“ říká v rozhovoru ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Prioritu, kdo má být očkován a kdo má daného člověka oslovit, dosud nikdo nestanovil. Je tam řada věcí, které je třeba ještě vyřešit, včetně technického zabezpečení.“
Rizikové skupiny opět zahltí zdravotnická zařízení, myslí si Marián Hajdúch. „Všechny způsoby, které se je snažily ochránit, uzavřít, izolovat v podstatě selhaly,“ říká.
V pondělním tisku se dočtete, že vlci nebo rysové jsou často oběťmi pytláků. Upozorňuje na to Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové ale pedagogové nedostali včas informace k bezplatnému testování. Na testy jich tak kvůli tomu přijde málo.
Po učitelích dostanou možnost se mezi 18. a 31. prosincem otestovat všichni občané České republiky. I pro ně by mělo být jedno kolo antigenních testů zdarma.
„Pokud by se u nás odehrálo plošné testování teď, najde se pravděpodobně půl milionu nebo milion pozitivních, dají se do karantény a budou se muset dál trasovat jejich kontakty. To se nedá zvládnout.“
Podle virologa Libora Grubhoffera by velmi pomohly rychlé antigenní testy. Až se dostaneme k návratu dalších dětí a studentů do škol, tak by se nám zkušenosti s testováním mohly hodit.
Prvňáci a druháci se do školních lavic vrátí ve středu 18. listopadu. Povinnost nosit roušky a nesetkávat se s dalšími třídami by však podle Blatného měla k ochraně dětí stačit.
Plošné testování, jehož detaily má rakouská vláda oznámit v týdnu, by se mělo uskutečnit před Vánocemi, ale také už před koncem přísných karanténních opatření.
„Od rána pokračujeme tak, abychom v rámci smluvních podmínek zajistili včasnou dodávku testů do všech zařízení,“ řekl v úterý Martin Nesrsta z Avenieru, který má distribuci testů na starosti.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zpočátku pochybovala, jestli je akce v tak velkém rozsahu dobře připravena. Nakonec ale i hlava státu uznala, že plošné testování proběhlo dobře.
„Testování má stále svoje rezervy. Ale i když je část falešně pozitivní, tak poměrně mnoho lidí se stáhne do izolace a zamezí se dalšímu šíření,“ řekl Radiožurnálu epidemiolog Marek Majdan.
Z regionálního srovnání vyplývá, že podíl pozitivně testovaných za sobotu byl nejvyšší (do 1,84 procenta) na severním, východním a částečně západním Slovensku.