Při celostátním testování na Slovensku za sobotu zjistili 26 tisíc nakažených. Nejméně v Bratislavě

Celostátní testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus odhalilo za sobotu 25 850 nakažených. To odpovídá asi jednomu procentu z celkového počtu 2,58 milionu lidí, kteří vyšetření v první víkendový den absolvovali. Novinářům to v neděli řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Akce, která je svého druhu v Evropě ojedinělá, se koná celý víkend, na rozdíl od soboty se ale v neděli dopoledne u odběrových míst už nevytvářely dlouhé fronty.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvoudenní celostátní testování obyvatel starších deseti let organizuje v pětimilionové zemi pod Tatrami armáda.

Dvoudenní celostátní testování obyvatel starších deseti let organizuje v pětimilionové zemi pod Tatrami armáda. | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Zmíněná čísla podle ministra Nadě nezahrnují výsledky testování, které organizovaly pro své zaměstnance velké firmy, dále domovy seniorů či nemocnice. Údaj o zjištěných nakažených za sobotu v rámci celostátního testování odpovídá zhruba počtu infikovaných, který laboratorní vyšetření na koronavirus na Slovensku potvrdily dohromady za posledních deset dnů.

„Výsledek považuji za důkaz, že Slovenská republika jako společenství zodpovědných lidí funguje. Ozbrojené síly dokázaly zorganizovat největší akci od vzniku Slovenské republiky,“ řekl premiér Igor Matovič na společné tiskové konferenci s Naděm a dalšími ministry. Podle premiéra se uskuteční i původně plánované druhé kolo celostátního testování obyvatel, podrobnosti k tomu ale neuvedl.

Slováci se na koronavirus nechávají testovat na hřištích i v divadle. Plošné odběry potrvají celý víkend

Číst článek

Z regionálního srovnání vyplývá, že podíl pozitivně testovaných za sobotu byl nejvyšší (do 1,84 procenta) na severním, východním a částečně západním Slovensku. Naopak v Bratislavě testy potvrdily infekci jen u 0,31 procenta vyšetřených.

Od plošného testování lidí starších deseti let si Matovičova vláda slibuje, že odhalí ohniska nákazy a také zpomalí šíření koronaviru. Přípravu projektu provázely problémy zejména při zajištění dostatečného počtu zdravotníků, kteří na odběrových místech dělají stěry.

Účast na bezplatném testování není povinná. Vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu na koronavirus se od 2. do 8. listopadu nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedají otestovat, nebudou moci kromě jiného nastoupit do práce nebo navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Menší nápor

Matovič opět vybídl obyvatele, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, aby spolu s členy své domácnosti nastoupili do karantény. Ti s negativním výsledkem testu by podle premiéra měli i nadále dodržovat pravidla bezpečného chování během pandemie. Používané antigenní testy podle něj při plošném testování potvrdí koronavirus jen asi u třetiny nakažených.

Policie upozornila na případy, že pozitivně testovaní nenastoupili do izolace, jak to vyplývá z pokynů, ale šli se nechat otestovat na jiné odběrové místo. Policie je vyšetřuje kvůli podezření z šíření nakažlivé nemoci.

Zatímco v sobotu dopoledne odběrová místa zejména ve větších městech čelila náporu lidí nebo tam kvůli nedostatku personálu či vybavení začalo testování později, se situace i na největším slovenském sídlišti Petržalka na pravém břehu Dunaje v Bratislavě otočila. „Téměř všude bez čekání. Včera (v sobotu - pozn. ČTK) si naši koordinátoři psali, co kde chybí. Hláškou dnešního rána je, kdo dodá lidi na otestování,“ napsal na sociální síti starosta Petržalky Ján Hrčka.

Úvodní fáze otestování obyvatel na koronavirus se na Slovensku konala minulý týden ve čtyřech okresech nejvíce zasažených epidemií. Pozitivní výsledek tam testy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Slovensko při plošném testování používá antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale nedokážou odhalit všechny nakažené. Slovenská laboratoř v sobotu dokončila rekordních téměř 22 tisíc PCR testů a potvrdila 2282 nakažených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme