Kyberzločinci je používají jako nástroj, kterým lákají oběti na nejrůznější podvody. Jak složité je takové podvodné video vyrobit a na co by si lidé měli dát pozor popisuje další díl pořadu Antivirus.
Obviněný muž z Pelhřimovska prodával podle policie kromě falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa také vstupenky na mistrovství Evropy ve fotbale.
„Kontaktoval mě na facebooku, radil mi velmi profesionálně. Pozval nás do ordinace. Ještě mi psal, ať vezmeme klidně babičku,“ říká jedna z žen, která se pokusila s falešným zubařem domluvit schůzku.
Server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna vysvětluje, proč nejsou pravdivé a jak internetoví podvodníci renomé médií využívají k vlastnímu obohacení.
„Je to strašidelné. Probudíte se, jste o tolik peněz chudší a ještě máte dluhy,“ říká Pavel, kterého vůbec nenapadlo, že komunikuje s podvodníky. I proto jim na žádost nadiktoval údaje z příchozí SMS.
„Tvrdila, že když se o půlnoci touto vodou za pomoci kapesníku omyje, její psychika se zlepší,“ uvedla mluvčí. Žena podle ní podvodnici zaplatila 100 000 korun a ještě jí dala zlatý prsten.
Zfalšované podpisy úředníka a razítko stačí k tomu, aby člověk přišel o firmu i byt nebo dům. A to přesto, že byl ještě donedávna zapsaný v katastru nemovitostí jako vlastník.
Na internetu přibývá falešných reklam, které s tvářemi celebrit lákají na luxusní nebo neobvyklé zboží. Cílem podvodníků je se dostat k cizím bankovním účtům a připravit oběti o peníze.
„Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení." Tak bude znít úvod vzkazu od telefonního robota, který zazní ze sluchátka pevné linky seniora.
Pan Petr se na poslední chvíli zastavil a přestal plnit pokyny falešného bankéře. Ten jej málem připravil o životní úspory. Česká policie eviduje na 300 podobných případů.
Praha zdraží nájemné ve svých obecních bytech, píše deník E15. A ceny vodného a stočného se příští rok budou v řadě měst dvakrát měnit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Hovor začínal ‚ahoj‘. Žena se v průběhu hovoru ubezpečila, že jde o příbuzného, ten s vyřčeným jménem blízkého souhlasil a potvrdil, že je jejím synem,“ řekla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.
Odesílatel se vydává za soudního exekutora Jaroslava Homolu z Exekutorského úřadu Brno-město. Komora, která se v této věci obrátí na orgány činné v trestním řízení, o tom informovala ve středu.
Za seniory na Pardubicku a Chrudimsku chodil pětadvacetiletý muž se zámkou vyrovnání účtů za energie. Takto podvedl nejméně 74 lidí, z nichž celkem vylákal 100 000 korun.
Na 21 měsíců do vězení poslal v pátek britský soud muže, který předstíral, že při loňském požáru bytového domu Grenfell Tower v Londýně přišel o ženu a syna.
Potřebuje služby advokáta nebo daňového poradce? Pak opatrně při výběru. Profesní komory se častěji setkávají s takzvanými vinkláři, kteří nabízejí tyto služby bez oprávnění nebo potřebného vzdělání.
Téma "vinklaření" se dostalo na vládní úroveň. Vinkláři jsou lidé nabízející služby, ke kterým nemají oprávnění. Může jít o falešné lékaře, lékárníky, advokáty nebo daňové poradce. Lidé si na ně stěžují u profesních komor, podle kterých se odhalí ale jen zlomek podvodníků. Odradit by je ale mohly vysoké pokuty. Zástupci profesních komor o vinklaření jednali s premiérem a dalšími ministry.
V Česku stále přibývá důchodců, kteří naletí nejrůznějším podvodníkům. Upozorňují na to především policisté. Nekalým praktikám se ale přeci jen dokážou někteří rázně vzepřít – příkladem je i seniorka z Karviné Marie Komendová. Nepoctiví prodejci se jí snažili namluvit, že musí změnit dodavatele elektřiny, a pokusili se vetřít k ní domů. Vyhrožovali jí pokutami a byli na ženu vulgární. 74letá učitelka v důchodu se ale nedala a vše nahlásila úřadům.
Desítky lidí podvedl 44letý obchodník se dřevem na Novojičínsku. Podle policie vybíral zálohy za dodávky palivového dřeva a žádné zboží nepřivezl. Od loňského roku takto postupně získal čtvrt milionu korun. Podle poškozených vystupoval důvěryhodně a všechny doklady měl v pořádku.
Britský podvodník dva roky předstíral ochrnutí, aby se vyhnul soudu. Nakonec ale doplatil na vlastní nedůslednost. Do svého oblíbeného obchodního řetězce totiž jezdil místo invalidního vozíku s tím nákupním.
Pařezy a poházené větve, tak to vypadá místy u řeky Odry ve Studénce na Novojičínsku. Spoušť má na svědomí nepoctivý dřevorubec, který se vydával za pracovníka vodohospodářů a plánoval pokácet ještě více stromů v povodí. Podle zjištění Českého rozhlasu se totiž policii ozvali další majitelé pozemků, které podvodník oslovil.
Na chatu v Olešnici v Orlických horách se obrátil muž, který slíbil dovézt tři lyžařské kurzy. Od chatařů inkasoval poplatek za zprostředkování, žádné děti ale nakonec nedorazily.
Akcie v hodnotě 100 milionů dolarů zajistil moskevský soud v případu jednoho z nejhledanějších ruských podvodníků Sergeje Polonského. Ten se skrývá v Kambodži. Podle prokuratury měl připravit zájemce o nemovitosti v přepočtu o tři miliardy korun.