„Prioritou vlády bylo, aby tyto události proběhly hladce a s patřičnou důstojností a zároveň byla po celou dobu zajištěna bezpečnost a ochrana veřejnosti,“ uvedl v za ministerstvo financí John Glen.
Alžběta II. zemřela ve věku 96 let 8. září v 15.10 místního času na zámku Balmoral ve skotském Ballateru, potvrzuje úmrtní list, který nese podpis Alžbětiny dcery princezny Anne
Premiér panovníkovi připomněl jeho návštěvy v České republice i zastávku na Masarykově univerzitě v době, kdy byl Fiala jejím rektorem, což si podle něj Karel III. pamatoval.
Pohřeb Alžběty II. bude největší operace v historii londýnské policie. Na místě budou policisté ze všech 43 britských policejních sborů. Speciálním problémem je zajištění bezpečnosti význámných hostů.
Královna Alžběta milovala cestování. A dokud jí to síly dovolily, brázdila se svou královskou jachtou světová moře a oceány, aby navštívila své poddané ve všech koutech světa a nechala se obdivovat.
Tradice vigilie princů vznikla v roce 1936 po úmrtí krále Jiřího V. V sobotu to bylo vůbec poprvé v historii, co se vigilie účastnila také vnoučata zesnulého člena královské rodiny.
Jakýkoliv podobný moment je pro čekající zpříjemněním dlouhých hodin ve frontě. Včera se ve na místě objevil také fotbalista David Beckham, který ve frontě strávil přes 12 hodin.
Pondělního státního pohřbu britské královny Alžběty II. a předcházející recepce pořádané králem Karlem III. se za Česko zúčastní premiér Petr Fiala (ODS) s chotí Janou, potvrdil v pátek Úřad vlády.
Rakev se zesnulou britskou panovnicí je nyní v sídle britského parlamentu, který je přístupný lidem, kteří se chtějí přijít osobně s královnou rozloučit.
Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.
„Síla Alžběty II. tkvěla v pracovitosti, odpovědnosti a v každodenní solidnosti,“ hodnotí publicista Ivan Kytka. „A také v tom, že si ani v nejobtížnějších chvílích na nic nestěžovala.“
Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let a její nejstarší syn Charles, který bude panovat jako Karel III., byl králem oficiálně prohlášen v sobotu.
V sobotu nástupnická rada slavnostně prohlásil Karla III. za nového britského panovníka. V neděli tento akt absolvují i zákonodárné sbory Skotska, Severního Irska, Walesu, Austrálie a Nového Zélandu.
Austrálie také oznámila den, kdy bude držet smutek „Lidé tak budou moci zesnulé královně Alžbětě II. vzdát hold,“ uvedl předseda australské vlády Anthony Albanese.