Pojistných podvodů v Česku přibývá. Loni jich pojišťovny odhalily za 1,6 miliardy

Nesnažte se jakýmkoli způsobem navýšit částku, kterou chcete po pojišťovně proplatit. A to ať už řešíte škodní událost po dopravní nehodě, nebo u pojištění majetku či odpovědnosti. Společnosti podobné případy jednoduše odhalí. Vyplývá to ze statistik České asociace pojišťoven. Ta loni evidovala přes 6200 prokázaných podvodů – zhruba o dva tisíce víc než o rok dřív.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis pod smlouvou (ilustrační foto)

Nejčastější podvody se týkají pojištění majetku a odpovědnosti (ilustrační foto) | Foto: Michal Jarmoluk | Zdroj: Pixabay

K odhalováním podvodů pomáhají pojišťovnám údaje klientů, které společnosti mezi sebou sdílí. Tak například zjistí, jestli už někdo neuplatňoval stejnou škodu u jiné pojišťovny. „Vyšetřovací týmy využívají ještě různé softwary typu Fraud managment system, které jim pomáhají detekovat podezřelé události,“ upřesňuje pro Radiožurnál bezpečnostní ředitel České asociace pojišťoven Michal Vlk.

Vozidel bez povinného ručení ubývá, uvádí kancelář pojistitelů. Nejčastěji jde o motorky a přípojné vozíky

Číst článek

Tyto programy minulý rok zaznamenaly přes 15 a půl tisíce podezřelých událostí – o 13 procent víc než o rok dřív. Nakonec jich pojišťovny prokázaly 6242, což na ušetřené hodnotě dělalo přes miliardu a 600 milionů korun.

Nejčastější podvody se týkaly především různých machinacích u pojištění majetku a odpovědnosti, a to z více než 60 procent. „Pojišťovny odhalily pojistné podvody v úhrnu přes jednu miliardu korun, což představuje meziroční navýšení proti roku 2022 o více než třicet procent. Dohromady u pojištění vozidel odhalily pojistné podvody za 410 milionů korun,“ říká pojistný matematik ČAP Petr Jedlička.

Počet podvodů z pojištění vozidel v celkovém objemu meziročně klesl zhruba o šest procent. To, že se ale nebojí řidiči podvádět, potvrzuje například případ z pojišťovny Allianz.

Podvádět se nevyplácí

Její detektivové zjistili, že nabourané auto bylo několik měsíců před nehodou v autorizovaném servisu. Tam majiteli doporučili kvůli závažné závadě výměnu motoru, ale také zaznamenali, kolik mělo vozidlo najeto kilometrů.

„Stav tachometru byl v době prohlídky jen o 20 kilometrů nižší než při dopravní nehodě, která se ovšem odehrála v místě vzdáleném 215 kilometrů od autorizovaného servisu. Takže detektivům bylo jasné, že se vozidlo do místa vzniku škody nedostalo po vlastní ose,“ přiblížila odhalený podvod mluvčí pojišťovny Allianz Marie Petrová, která doplnila, že pojišťovna škodu neproplatila.

Elektrokoloběžka nebo zahradní traktůrek. Pojišťovny počítají, kolik pro ně bude stát povinné ručení

Číst článek

Pokud mají pojišťovny dostatek důkazů, řeší problém s klientem osobně. „V případě, že se nám podaří prokázat podvodné jednání, tak klientovi nevyplatíme pojistné plnění. Pokud jde o závažnější případy, například organizované skupiny, tak předáváme případ k řešení Policii České republiky, která pak prošetřuje a případně uvalí trestní stíhání na danou osobu,“ vysvětluje mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Za pojistný podvod nehrozí jen podmíněné tresty, ale také vězení.

Za pojistný podvod se považuje například i zamlčení něčeho podstatného, lhaní nebo hrubé zkreslení údajů. Podvodem je i to, když třeba nehodu člověk způsobí úmyslně nebo účelově nahlásí vyšší škodu či si vozidlo pojistí až po havárii.

Totéž platí i pro situace, kdy nadhodnotí pojištěný majetek a pak – slovníkem pojišťoven – uměle vyvolá pojistnou událost. 

Luděk Hubáček, tkz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme