Soud, který je podle současné proevropské vlády pod kontrolou nynější nacionalistické opozice, svým rozhodnutím patrně prohloubí chaos v polské justici, napsala ve středu agentura Reuters.
Polsko tak podle unijní exekutivy porušuje principy unijního práva a také závaznost verdiktů Soudního dvora EU pro všechny členské země. Polský premiér Mateusz Morawiecki kritiku z Bruselu odmítl.
Článek 6 úmluvy se na soud podle rozsudku nevztahuje. Evropský soud pro lidská práva (ECHR) proto nemůže zpochybňovat jmenování polských ústavních soudců.
Už žádná další. Tak zní heslo protestní akce, ke které se mají připojit odpůrkyně restriktivního zákona o umělém přerušení těhotenství také ve slezských Katovicích nebo v přístavu Gdaňsk.
Spor unijních institucí a Polska o nezávislost tamní justice se tento týden dále prohloubil poté, co komise požádala Soudní dvůr EU, aby Varšavu pokutoval za neuposlechnutí verdiktu.
V případě, že by ústavní soud potvrdil stav, který jasně stanoví, že evropské právo je nad právem členských států, musela by polská vláda neprodleně splnit vše, k čemu byla evropskými soudy odsouzena.
Polsko slaví 100 své moderní státnosti. V jakém stavu země v jubilejním roce je a jaká bude její blízká budocnost? Server iROZHLAS.cz mluvil s bývalým předsedou ústavního soudu Andrzejem Rzeplińským.