Evropská komise zahájila řízení s Polskem kvůli zpochynění nadřazenosti unijního práva

Evropská komise ve středu zahájila řízení s Polskem kvůli říjnovému rozhodnutí polského ústavního soudu, které zpochybnilo nadřazenost práva Evropské unie nad polskými zákony. Polsko tak podle unijní exekutivy porušuje principy unijního práva a také závaznost verdiktů Soudního dvora EU pro všechny členské země. Polský premiér Mateusz Morawiecki kritiku z Bruselu odmítl. Varšava tvrdí, že polský soud pouze hájí svrchovanost ústavy země.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise (ilustrační foto)

Komise ve středu uvedla, že polský verdikt je „porušením obecných principů autonomie, nadřazenosti, efektivity a jednotné aplikace unijního práva“ | Foto: Thijs ter Haar | Zdroj: Flickr.com

Polský ústavní soud začátkem října rozhodl, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Polsko podle soudců vstupem do EU a podpisem unijních smluv nepředalo unii kontrolu nad svým právním řádem.Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová tehdy reagovala prohlášením, že Brusel zajistí dodržování unijního práva.

Komise ve středu uvedla, že polský verdikt je „porušením obecných principů autonomie, nadřazenosti, efektivity a jednotné aplikace unijního práva“.

‚Útok na svrchovanost‘

Polský ústavní soud podle komise zároveň porušuje ustanovení unijní smlouvy zajišťující právo obyvatel země na právní ochranu. „Komise má vážné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti ústavního soudu,“ dodala EK, která již v minulosti kritizovala některé verdikty polského soudu, jenž podle polské opozice vykonává vůli vlády.

Polsko soudně zpochybnilo nadřazenost práva EU. Komise plánuje unijní právo hájit všemi prostředky

Číst článek

Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na rozhodnutí komise opět odmítl, že by soud byl zpolitizován. „Je to útok na polskou ústavu a svrchovanost,“ uvedl na twitteru náměstek polského ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta.

Komise již vedla či vede s Polskem řadu řízení kvůli zákonům souvisejícím s polskou justiční reformou, kterou Brusel považuje za ohrožení nezávislosti soudů.

Pokud Polsko nevyhoví námitkám, má EK možnost obrátit se na soud EU, který může stanovit pokutu za neplnění povinností. Varšava již letos dostala pokuty za nerespektování verdiktu unijního soudu, které však dosud odmítá hradit. Komise jí proto může zastavit proplácení peněz z fondů EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme