Vedení města chce do budoucna předejít opakovanému rozlivu vody na hřiště. „Přemýšleli jsme, že bychom hřiště přeložili na jiný pozemek, ale žádný vhodný pro zástavbu nemáme,“ vysvětluje starosta.
Od katastrofálních povodní v roce 2002 si lidé v Česku postavili 16 tisíc rodinných domů v záplavových územích. Nejvíce takových staveb stojí v Olomouckém kraji.
Nejvíc budov k demolici je podle Radima Kuchaře na horním toku řeky Opavy na Bruntálsku. Jde především o Zátor, Širokou Nivu, která například přišla o budovu kina, či Brantice.
O stavbě přehrady se rozhodlo v roce 2008, proti byli místní obyvatelé. „Existují alternativy, které jsou levnější,“ namítá Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha, které stavbu odmítá.
Situaci pod přehradou mohou zkomplikovat spadané stromy a větve, které mohou jít korytem. „Nicméně na to jsme připraveni,“ tvrdí mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
„Historicky víme, kudy voda do Troubek tekla. V jedné lokalitě, na Závalí, je vybudované dočasné navýšení terénu, které by nás mělo chránit na dvaceti- až padesátiletou vodu,“ říká starosta Troubek.
Povodí Vltavy a Moravy odpouštějí vodu z vybraných nádrží s ohledem na aktuální situaci na vodních tocích. Další opatření hodlají koordinovat s předpověďmi meteorologů.
Podle předsedy Moravského rybářského svazu je zřejmá souvislost s tím, že Povodí Moravy nechalo i po úhynu v minulém týdnu puštěnou vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích.
Řeku v 70. letech uměle narovnali kvůli rychlejšímu odtoku. „Zároveň se zdála kroutící se řeka jako státní hranice nevhodná,“ doplňuje David Veselý z Povodí Moravy.
Kvůli katastrofálnímu suchu se dnes sešel krizový štáb Povodí Moravy. Vodohospodáři jednali se zástupci krajů, inspekce životního prostředí a meteorologického ústavu. Společně pak zpřísnili pravidla pro hospodaření s vodou.
Vodohospodáři z Povodí Moravy na dnešek opět svolali kvůli suchu krizový štáb. Největší problémy jsou zejména v místech, kde nejsou přehrady. Řeky a potoky jsou buď úplně bez vody, nebo se vlhko drží jen v prohlubních. Situace není lepší ani v dalších krajích.
Krizový štáb Povodí Moravy dnes omezil odběry vody z moravských řek. Vodohospodáři tak reagují na extrémní sucho v posledních týdnech. V řekách teče minimum vody a průtok zachraňuje odpouštění přehrad.
Provozovatel lodní dopravy na Vranovské přehradě Martin Balík nemá, kde uvázat svá plavidla. Povodí Moravy mu totiž vypovědělo smlouvu o pronájmu přístaviště. Za vinu mu dává loňský únik nafty a znečištění vodní nádrže. Podnikatel za sporem vidí konkurenční boj a proti rozhodnutí se chce bránit.
Povodí Moravy kvůli vydatným dešťům preventivně upouští vodu z přehrady Bystřička na Vsetínsku a nádrže Karolinka a Horní Bečva. Zvětšuje tak prostor pro zadržení případné povodňové vlny. Deště jsou hlášeny především v Beskydech a Jeseníkách.
Hráz Podhradského rybníka na Plumlově je poškozená a čekají ji opravy. Staveniště dnes od Povodí Moravy oficiálně převezme firma, která by měla opravy dokončit do začátku letní turistické sezony.
Povodí Moravy došla trpělivost s otužilci ve Vírské přehradě. Když se mezi nimi na fotografiích na webu obce objevil dokonce sám starosta, zaslalo mu vedení podniku varovný dopis. Zákaz koupání v přísně chráněné lokalitě platí pro všechny.
Pracovníci Povodí Moravy se pustili do čištění Libušina a Radslavského potoka v Radslavicích. Zanesená koryta obou toků byla příčinou nedávného zatopení některých nemovitostí. K lokálním záplavám ve vesnici došlo během jedné z bouřek, které se na počátku července prohnaly Přerovskem.
Povodí Moravy se chystá na Přerovsku zrealizovat několik menších protipovodňových opatření. Například v Přerově nebo Lipníku nad Bečvou má státní firma postavit menší ochranné hráze. Obě města vodohospodářům pomohla připravit projektové dokumentace, aby termín zahájení staveb co nejvíce urychlila.
Hráz za zhruba sto milionů korun plánuje vybudovat v okolí Tlumačova na Zlínsku Povodí Moravy. Pozemky pro stavbu už jsou vykoupené. Město opakovaně postihují záplavy z nedaleké Moravy i potoka Mojena. Lidé v Tlumačově tak mají po šestnácti letech od nejničivější potopy naději na bezpečnější život.
Labe bude měsíc skoro bez vody. Hladina v největší české řece klesá mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi, celkem se sníží o dva metry. Rybáři se bojí o životy ryb, proto je dnes zachraňují z vedlejších ramen této řeky. V řece Moravě vodohospodáři začali vypouštět asi 10kilometrový úsek od Otrokovic po Spytihněv, aby mohli zkontrolovat, jestli jez u Spytihněvi není poškozený. To jim může zabrat až měsíc.
S rychlými změnami vodní hladiny možná až na první stupeň povodňové aktivity se mohou během dneška setkat náhodní pozorovatelé na dolním toku řeky Dyje.