Na Břeclavsku kvůli nedostatku kyslíku uhynulo velké množství ryb, zřejmě za to mohou přemnožené sinice

Velké množství ryb uhynulo na Břeclavsku. Z Dyje je ve středu navečer začali lovit hasiči a rybáři. Na místě jsou tři jednotky hasičů, uvedl jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Podle starosty obce Bulhary na Břeclavsku Jiřího Osičky je odhadované množství uhynulých ryb v tunách. Práce ale zatím pokračují. Důvodem úhynu je nejspíš úbytek kyslíku v souvislosti s přemnožením sinic, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Bulhary Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy

Uhynulé ryby (ilustrační foto) | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Uhynulé ryby se ve velkém objevily u jezu v Bulharech. „Byli to kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici, cejni a další. Odhadované množství jsou jednotky tun, ale práce ještě pokračují, takže je to těžko říct,“ uvedl Osička.

Hasiči sbírají uhynulé ryby i z řeky v Břeclavi. „Na žádost obce provádíme sběr uhynulých ryb ve spolupráci s rybářským svazem,“ řekl Mikoška.

V Nesytu už nejsou mrtvé ryby. ‚Je to citelná ztráta, ale máme rezervy,‘ říkají rybáři o milionové škodě

Číst článek

Břeclavská radnice podle mluvčí Jany Pelcové upozornila na webu občany, že v důsledku špatné kvality vody v nádrži Nové Mlýny je zhoršená kvalita vody i v řece Dyji, kde se mohou objevit uhynulé ryby.

Chmelař uvedl, že příčinou úhynu ryb je kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík.

„Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění,“ řekl Chmelař. Podle něj nastal úhyn ryb u Bulhar, ale je možné, že ze stejných důvodů mohou uhynout ryby i níže po toku.

Velký úhyn ryb v kraji zaznamenali v roce 2018 rybáři na rybníku Nesyt na Hodonínsku. Vlivem sucha a poklesu vody tam tehdy uhynula většina z bezmála 150 tisíc nasazených ryb. Rybářství Hodonín tehdy posbíralo přes sto tun uhynulých ryb, škoda byla v milionech korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme