Škody po povodních na tocích Povodí Odry dosáhly 6,1 miliardy korun. Odstranit je potrvá nejméně 10 let

Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. Ve středu to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní laguna v Bohumíně

Vodní laguna v Bohumíně | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Povodňové vlny podle ní zasáhly všechny významné vodní toky a na nich vybudovaná vodní díla poškodily v různé míře.

„Na celém území v rámci stavu nebezpečí probíhají práce těžké techniky přímo v tocích. Jsou prováděny opravy rozplavených hrází, odstraňování zátarasů, sanují se nádrže, modelují se štěrkové nánosy a na dolní Odře pod soutokem s Ostravicí se těží štěrky. Současně se likvidují spadlé a poškozené stromy a uklízí se kolem řek,“ uvedla Vlčková. Podnik připravuje projekty na obnovu vodních děl.

FOTOREPORTÁŽ: Morava měsíc po povodních: Opravy jsou v plném proudu, lidé se obávají zimy

Číst článek

Podnik připravuje projekty na obnovu vodních děl. „Do konce roku 2024 bude vynaloženo na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun, které jsou nyní hrazeny z rozpočtu státního podniku Povodí Odry a měly by být pokryty z dotace ministerstva zemědělství,“ uvedla mluvčí.

Generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, který podle oznámení ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) ve funkci k 31. březnu skončí, uvedl, že se podnik nyní soustředí zejména na obnovu říčních hrází, odstraňování štěrků z průtočných profilů řek a odstranění veškerých zátarasů.

„Povodňové škody na vodohospodářském majetku jsou opravdu obrovské a jejich odstraňování bude trvat minimálně deset let s vysokými finančními náklady. V následujících letech se budeme postupně snažit obnovovat poškozená vodní díla na jednotlivých tocích,“ uvedl Tkáč.

25:55

‚Hasič s foťákem‘: Nejsme jen požárníci. Z povodní mi nejvíc utkvělo přesvědčování lidí, aby odešli

Číst článek

Po vyhodnocení povodně se podle něj podnik bude případně v některých místech zabývat zvýšením protipovodňové ochrany. Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.

„Nejhorší situace byla v okrese Jeseník, na Bruntálsku a Krnovsku spolu s městy Opava, Ostrava a Bohumín. Do finální podoby se nyní opravuje rozplavená hráz na řece Opavě v Krnově-Kostelci a v Opavě-Palhanci. Hráze se také opravují na řece Opavě v Děhylově v prostoru Hlučínského jezera a probíhá obnova rozplavené hráze na řece Odře v Ostravě,“ uvedla Vlčková.

Podnik zabezpečuje povodňové škody také na řece Olši v Českém Těšíně a Karviné. „Byla již vyřešena hráz pod Landekem, nátrž v Brušperku na řece Ondřejnici, což umožnilo přistoupit k opravě komunikace jejím správcem, a taky nátrž pod Karlohuťským jezem na Ostravici,“ uvedla mluvčí.

Podnik zahájil práce i v Jeseníkách na obnově údolí řek Bělé a Staříče, jehož větší část voda, jež se tam podle Vlčkové mohla blížit tisícileté povodni, zničila. Obdobně se pracuje v oblasti Vidnavy a na Osoblažsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme