Planety v srpnu uvidíme bez Merkuru a Venuše: Merkur čeká konjunkce se Sluncem, v jehož záři se ztrácí, a Venuše má nízkou deklinaci; prakticky splývá s obzorem.
Díky sobotní silné erupci na Slunci by v neděli večer a v noci mohla být vidět i z Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná, míní vědci.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
V první polovině července budou nad obzorem dvě výrazné planety. Venuše zazáří jako večernice večer nad západním obzorem a Mars se objeví také na večerní obloze nad západem.
Za dobu svého fungování oběhla družice planetu více než 33 000krát a vědci z ní dokázali získávat data do posledního dne. Poslední záznam je z 6. června, kdy se VZLUSAT-1 odmlčel.
Zatmění bude pozorovatelné jen v Indickém a Tichém oceánu nebo u pobřeží Austrálie. Na cestu za tímto úkazem se vydal i mezinárodní tým vědců včetně těch z Brna. Říkají si The Solar Wind Sherpas.
Ke sledování se může přidat kdokoli, není nutné mít se sčítáním ptáků předešlé zkušenosti. Ptáci se sčítají celou jednu hodinu podle toho, jak to komu vyjde.
Konec února přinese takzvanou trojitou konjunkci Měsíce s Jupiterem a Venuší. Jelikož se jedná o dvě nejjasnější planety, bude jev viditelný už za soumraku ve středu 22. února.
„V následujících dnech můžeme časně ráno, okolo 6.30, vyhlížet velice nízko nad jihovýchodním obzorem trojici planet: Venuši, Mars a Merkur,“ uvedl Horálek.
Kometa je teď nejlépe pozorovatelná díky měsíci, který teprve dorůstá a svým svitem kometu nezastiňuje. Tato situace potrvá už jen do konce tohoto týdne. Jak bude měsíc dorůstat, kometa ztratí jas.
Laickému pozorování v počátcích nebude přát ani Měsíc, který 5. července dojde do fáze úplňku. „Kometa by mohla být dobře viditelná v druhé polovině příštího týdne,“ popsal astronom.
Kolem Země v neděli proletí vánoční kometa 64P Wirtanen. Má azurově-zelenou barvu a nejblíže k Zemi se octne v neděli po 14.00. Od planety ji bude dělit 11,6 milionu kilometrů.
V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů v rámci roje Geminidy. Pozorovací podmínky mají být podle astronomů příznivé.
Středeční noční nebe rozjasní meteorický roj Geminidy. Pouhým okem bude vidět na sto meteorů za hodinu, což je dvojnásobek než v případě známějších Perseid.
Planeta Mars se ve 13 hodin ocitla přesně naproti Slunci, v noci tak nastanou nejlepší podmínky pro její pozorování. Mars a Zemi dělí nejmenší vzdálenost za poslední dva roky, proto je podle odborníků Rudá planeta mimořádně jasná. Mars bude na obloze dobře patrný ještě několik týdnů. Na konci května bude jasnější než kterákoli z hvězd na noční obloze.
Takzvané polární záře bývají někdy k vidění i mimo polární oblasti. Naposledy před třemi dny ve Skotsku nebo dokonce před Vánocemi a loni v březnu i v Česku. Podle posledních zjištění lze tento jev navíc pozorovat dále od pólů, než se vědci domnívali, a to díky amatérským pozorovatelům.
Americké ministerstvo energetiky schválilo stavbu největší kamery na světě. Až bude hotová, namontují ji do vesmírného teleskopu budovaného v Chile. Deset let bude pořizovat záznam, kterému se také říká film vesmíru.
Na Šumavě už jsou v provozu všechny pozorovací sruby. Při troše štěstí mohou návštěvníci díky nim vidět jeleny, kteří do obory přicházejí za krmením. Zároveň se od průvodce dozvědí i zajímavosti ze života této královské zvěře.
Členové Moravského ornitologického spolku zvou širokou veřejnost na tradiční jarní exkurzi k tovačovským rybníkům. Těšit se můžete na vycházku do přírody, která je spojená s pozorováním ptáků, kteří se k nám na střední Moravu vracejí ze svých zimovišť.
Milovníci letadel z okolí Pardubic mohou sledovat přistání i odlety z nového stanoviště s lavičkami a zpevněným povrchem. Vyhlídka je součástí cyklostezky vedoucí z Pardubic do Starých Jesenčan.
Noční oblohou dnes prolétnou desítky meteorů, které padají od souhvězdí Persea. Jako každoročně je lidé mohou pozorovat v pozdějších večerních hodinách.
Jedinečnou podívanou nabídne dnes v noci obloha nad Českem. Postupně se na ní totiž objeví všechny planety sluneční soustavy. Navíc pak budu ještě k zahlédnutí Měsíc a Pluto.
Vyslání asi 500 ochránců lidských práv, novinářů a vojenských pozorovatelů je součástí plánu Ligy na řešení syrské krize. LAS proto výhrady Sýrie k pozorovatelské misi odmítla.
Astronomický ústav Akademie věd České republiky dnes nabízí v Jizerských horách odpolední a večerní pozorování oblohy. Vše se odehraje v budově sklárny na Jizerce.
Ministerstvo životního prostředí dokončilo seznam oblastí, kde se shromažďují volně žijící ptáci. Tento krok má posloužit jako prevence proti případné nákaze ptačí chřipkou. Přehled nejvýznamnějších lokalit, kde se shromažďují migrující a zimující vodní ptáci, ministerstvo připravilo společně s kroužkovací stanicí Národního muzea a Českou ornitologickou společností.