Chcete vidět kometu Neowise? Šance je pouze do konce týdne

Už jen pár dnů máte šanci vidět pouhým okem kometu Neowise, která je pro pozorovatele severní polokoule od roku 1998 nejvýraznější kometou vůbec. Je to velmi jasná kometa, kterou nejlépe uvidíte kolem jedenácté hodiny večer pod Velkým vozem.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podruhé v krátké době vybral NASA jako astronomickou fotografii snímek komety Neowise, který pořídil český fotograf a přímo z Česka. Ve čtvrtek NASA zveřejnila fotografii Petra Horálka Dlouhé ohony komety Neowise, který zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku

Podruhé v krátké době vybral NASA jako astronomickou fotografii snímek komety Neowise, který pořídil český fotograf a přímo z Česka. Ve čtvrtek NASA zveřejnila fotografii Petra Horálka Dlouhé ohony komety Neowise, který zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku | Foto: Petr Horálek/ESO | Zdroj: NASA

Ve městech je ale pozorování horší. Světelné znečištění natolik vzrostlo, že je lepší použít dalekohled. Nebo za kometou vycestujte do přírody, například do Orlických hor.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jedenáct hodin večer se dívejte směrem na severozápad. Uvidíte pravou část korby Velkého vozu. Kometa je pod ní

Kometa je teď nejlépe pozorovatelná díky měsíci, který teprve dorůstá a svým svitem kometu nezastiňuje. Tato situace potrvá už jen do konce tohoto týdne 26.7. Jak bude měsíc dorůstat, kometa ztratí svůj jas.

Kterým směrem se dívat

Musíte se dívat na severozápad. Kometa je poměrně nízko nad obzorem, proto je dobré vypravit se na pozorování kolem jedenácté hodiny večer.

„Nesmí vám překážet žádné domy ve výhledu, zkuste si třeba vystoupat do nejvyššího patra paneláku. Nebo můžete zavítat na Kunětickou horu. Tam je vyhlídka přímo nasměrovaná na kometu, a tento týden prolétá velice pěkně pod Velkým vozem, takže se dá dobře najít,“ vysvětluje Českému rozhlasu Pardubice astrofotograf Petr Horálek.

Podruhé za týden. NASA znovu zaujal snímek komety Neowise od českého fotografa

Číst článek

Palec a malíček

Je důležité vědět, v jaké výšce je kometa v danou hodinu. K tomu vám může posloužit online planetárium nebo si vzdálenost jednoduše odměřte rukou.

„V jedenáct hodin večer se dívejte směrem na severozápad. Uvidíte pravou část korby Velkého vozu. Kometa je pod ní. Stačí, když dáte ruku před sebe, natáhnete malíček a palec. Vzdálenost mezi malíčkem a palcem je zhruba píď. Malíček přilepte k obzoru a výška pídě je zhruba taková, jako výška komety. Takže kometa by se měla nacházet někde nad tím palcem,“ upřesňuje Horálek.

Kde se vzal podivný název komety? Název Neowise není nijak výjimečný. Většina komet se označuje technicky. Je to prostě název družice, která kometu objevila.

Dráha Neowise. Kometa prolétá pod Velkým vozem | Foto: Petr Horálek

Jitka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme