Za svou činnost dostal řadu ocenění: v roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT menšinu, v roce 2019 získal Cenu Prague Pride za celoživotní přínos pro LGBT komunitu.
Přestože se krev dárců testuje na vir HIV, dosud byli muži mající sex s muži z darování krve vyloučeni, pokud měli sex v posledním půl roce, do roku 2019 to bylo v posledním roce.
Je to přesně jako v té pohádce. Poslanci sice odstranili u stejnopohlavních párů některé donebevolající nespravedlnosti, ale ve srovnání s heterosexuálními páry jejich diskriminaci de facto potvrdili.
Homosexualita přestala být v Rakousku trestným činem v roce 1971. I po tomto datu však v rakouském trestním zákoníku přetrvávaly normy, které znevýhodňovaly homosexuály.
V Malajsii jsou homosexuální vztahy postavené mimo zákon a hrozí za ně až 20 let vězení. Vláda označila počínání The 1975 za „neuctivé“ a zakázala britské kapele v Malajsii vystupovat.
Obejít odpor velké části poslanců by mohl ústupek od slova manželství, sňatky stejnopohlavních párů by se mohly nazývat jinak. Sněmovna se také shodne na narovnání většiny práv stejnopohlavních párů.
Poslanci po vyhrocených debatách dali šanci manželství pro všechny. Zároveň se na ně snesla kritika kvůli urážlivým výrokům, které zazněly. Někteří straničtí kolegové se dokonce za kolegy omlouvali.
„Politici by si měli uvědomit, že lidé, kterých se ta změna týká, nezmizí,“ dodává v rozhovoru Thalia Zepatosová, ředitelka výzkumu a komunikace americké organizace Freedom to Marry.
Na jedné straně stojí STAN, Piráti a většina TOP 09, na druhé straně KDU-ČSL, SPD a většina ODS. Klíčový pro hlasování bude postoj rozpolceného hnutí ANO.
„Rodičovská láska je stejná a pouze prostřednictvím společné adopce můžeme vzájemná práva a zájmy chránit zákonem,“ uvedla politička Fan Yun, která byla jednou z iniciátorů této legislativní změny.
Premiérka Giorgia Meloniová a nová šéfka opozice Elly Schleinová stojí na opačných stranách barikád kulturních válek. Nejnověji Itálií hýbe zákaz přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům.
Když server iROZHLAS.cz zjišťoval, jaké má 41letá poslankyně Karla Maříková pro nařčení neziskových organizací a médií důkazy nebo argumenty, ukončila předčasně telefonický rozhovor.
Server iROZHLAS.cz oslovil 27 zvolených senátorů s šesticí otázek k válce na Ukrajině, energetické krizi, covidu a manželství pro všechny. Shodují se i na tom, že pojem manželství patří muži a ženě.
Kabinet chce ale posílit právní ochranu pro manželství a definovat ho jako svazek mezi mužem a ženou. To může ztížit legalizace homosexuálních manželství.
Tento krok podle CNN pramení z obav demokratů, že by si sňatky gayů v zemi mohl vzít v budoucnu na mušku nejvyšší soud, jenž nedávno umožnil zákonodárcům napříč Spojenými státy zakazovat potraty.
Maďarský parlament ovládaný konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil loni zákon, který zakazuje prezentaci homosexuality a děl s ní spojených na školách pro děti do 18 let.
Prezident Miloš Zeman by vetoval zákon, který by umožnil uzavírat sňatek lidem stejného pohlaví. Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy.
Maďarský premiér Orbán podepsal zákon delegalizující šíření materiálů zobrazujících homosexualitu mezi mladšími 18 let. Proti se staví víc než polovina unijní sedmadvacítky. Česko se odmítlo připojit.
„Myslí to asi dobře, ale organizace to nutí kategorizovat své klienty. Posiluje to stigmatizaci. Sexuální orientace je dost citlivá,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Daniel Hůle, analytik Člověka v tísni.
„Já jsem část dětství v dětském domově vyrůstal. Kdyby mě jako malého kluka, který se nemůže bránit, adoptoval stejnopohlavní pár, raději skočím z okna,“ řekl poslancům předseda SPD Tomio Okamura.
Sněmovna ve čtvrtek pokračuje úvodní debatou o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Ve hře je také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy.
József Szájer byl jedním architektů nové ústavy, která homosexuálním párům zapovídá možnost sňatků. Sám nyní čelí skandálu kvůli sexuálnímu večírku, kterého se kromě něj účastnilo dalších 24 mužů.
Vatikán zákon o registrovaném partnerství nemá. Italský parlament schválil zákon umožňující civilní sňatky homosexuálů v roce 2016. Proti zákonu pořádala část italských katolíků demonstrace.
Například v Itálii, Argentině, Španělsku, Rusku a od ledna tohoto roku také v Maďarsku neplatí pro homosexuální a bisexuální muže žádná omezení pro darování krve.