Mladé Afghánky, které byly zatčeny za nesprávné nošení hidžábu, tvrdí, že byly ve vazbě vystaveny sexuálnímu obtěžování. Tyto zprávy se objevily jen několik dní před summitem OSN o Afghánistánu.
Případ mladé Íránky motivoval další ženy a dívky k vyjádření nesouhlasu se striktními pravidly. Vyšetření její smrti požadovali lidé i na demonstracích jinde ve světě, například v Londýně.
První otázka řešila pasáž o práci žen v domácnosti. Nově se měli lidé v domácnosti starat o sebe navzájem. Druhá otázka se týkala definice rodiny, která je aktuálně omezená pouze na manžele s dětmi.
Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která zemřela loni v září ve vazbě po zatčení mravnostní policií údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb.
Tálibán drží nad vodou strádající ekonomiku, přestože mezinárodní společenství Tálibán neuznává. V druhém roce vlády Tálibánu však přibylo mnohých zákazů pro afghánské ženy a dívky.
V Jižní Koreji stále čeká na soud český vojenský lékař, který byl obviněn z obtěžování. K incidentu došlo v dubnu, když korejská hygienička měřila teplotu cestujícím v letadle.
Lepší rovnováhu mezi prací a životem by chtělo 80 procent českých žen. Uvedli to personalisté, podle kterých covidová pandemie zpomalila rovnocennost žen a mužů.
„Boj o rovnoprávnost není lineární. Nemůžeme se dopracovat k nějakému zákonu a říct, že teď už to skončilo. Práva jsou křehká,“ připomíná publicistka Maja Vusilović.
Ženy v Číně čelí rostoucímu tlaku, aby se vrátily k tradičním pečovatelským rolím, protože stárnoucí společnost se potýká s rekordně nízkou porodností a počtem sňatků.
Lidé na Blízkém východě solidárně podporují protesty íránských žen proti vládě. Od Bagdádu po Bejrút odpůrci Teheránu doufají, že vlna protestů pomůže oslabit jeho moc nad jejich vlastními zeměmi.
Stovky protestujících se v neděli shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“.
Monika Šimůnková, zástupkyně veřejného ochránce práv Stanislava Křečka oznámila rezignaci. Důvodem je dlouhodobý pracovní i osobní konflikt se Křečkem. Šimůnková byla zvolena v roce 2019.
Jihoafričané se bouří proti přistěhovalcům, kteří v zemi těží zlato. 80 z nich stanulo v pondělí před soudem za 32 případů znásilnění. Místní v rámci protestu zaútočili na tábořiště migrantů.
Čeští poslanci a poslankyně dostali od serveru Refresher.cz otázku, jestli se považují za feministy/ky. Z celkového počtu dvou set jich odpovědělo devětačtyřicet. A výsledky nejsou příliš povzbudivé.
Od rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, které zrušilo právo na potraty na federální úrovni se mnohé státy rozhodly toto právo výrazně omezit. Ve středu takový zákon začal platit ve státě Florida.
Tálibánské vedení afghánské provincie Herát zakázalo společné stolování mužů a žen v restauracích. Rozhodnutí večtvrtek kritizovali ministři zahraničí zemí skupiny G7.
„Chtěl bych poděkovat celé Saudské Arábii i jejímu ženskému národnímu týmu. Je to historický den nejen pro ně, ale pro všechny milovníky fotbalu,“ gratuloval na twitteru trojnásobný mistr světa Pelé.
Lamá si vyšla s kolegyní zakouřit v centru Rijádu a agentů mutavy, kteří ji děsili v minulosti, už se nebojí. „Ještě před několika lety by nikoho nenapadlo kouřit na ulici. Zbili by nás obušky,“ říká.
Islamistické hnutí v částech země omezilo dívkám přístup ke vzdělání, jinde ženám znemožňuje pracovat. Podmínky se napříč zemí ale různí, a situace není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát.
Mnozí afghánští odborníci a vědci v zemi zůstali i po nástupu islamistů z Tálibánu. Po dvou dekádách ale mají znovu obavu nejen o svou práci a výzkumy, ale mnohdy o holý život.
Podle některých zdrojů z twitteru zasáhli členové Tálibánu proti demonstrantkám v Kábulu pažbami pušek a biči. Podobná demonstrace žen se konala ve čtvrtek v Herátu.
„Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech,“ řekla komisařka OSN Michelle Bacheletová.
Polsko už bezmála měsíc zažívá vlnu protestů kvůli možnému okleštění práva na interrupci. Co dění ukazuje o postavení žen v zemi pod vládou konzervativců? A čeho mohou demonstrace dosáhnout?