Na plzeňské univerzitě se bude přednášet o antisemitismu

Západočeská universita v Plzni pořádá kolokvium o soudobém antisemitismu. Shodou okolností ve stejnou dobu zveřejnila nadace Friedricha Eberta zprávu, podle které v Německu přibylo zastánců krajně pravicových názorů. S větou ‚I dnes je ještě vliv židů příliš silný‘ souhlasilo přes sedmnáct procent dotázaných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonacisté

Neonacisté | Foto: Štěpánka Budková

Přitom v Německu jsou na krajně-pravicové postoje zvlášť citliví po zkušenosti s nacismem. „Autoritativní tendence existují v každé společnosti. V každé společnosti jsou jedinci, kteří vzhlížejí k nějaké autoritě, moci, která by zaštítila jejich životy,“ vysvětluje antropolog a vedoucí katedry antropologických a historických věd Západočeské univerzity v Plzni Ivo Budil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antropolog Ivo Budil ve Světě o deváté.

Takoví jedinci podle něj trpí frustrací a hledají východisko buď právě v upínání se k nějaké totalitní nebo autoritativní moci nebo ke kolektivní nenávisti. „To je takzvaný mechanismus obětního beránka, přičemž tuto roli, tuto metaforu, často v dějinách zastupovali právě židé,“ přiblížil Budil.

Ztělesnění modernity

Na kolokviu se kromě soudobých problémů bude mluvit také o antisemitismu v historii. Například Budil bude přednášet o tom, jak vypadal antisemitismus ve středověku a v novověku.

„Zejména ve druhé polovině devatenáctého století v souvislosti s modernizací se u nás objevují židé, tak jako v Německu, ve Francii, v anglosaských zemích jako ztělesnění modernity. To znamená toho, co porušuje původní autenticitu lidského bytí, vrhá člověka do anonymního nepřátelského vakua a proti čemu je třeba bojovat,“ podotkl Ivo Budil.

Na kolokviu zazní přednáška i o antisemitismu v akademickém prostředí. „Naštěstí je to okrajový jev, ale nelze ho podceňovat. Protože akademickou svobodou se často zaštiťují názory a směry, které s původním humanistickým prostorem vysokých škol nemají mnoho společného,“ uzavřel Budil.

Zuzana Filípková, Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme