Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. Ničí řasy a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě.
„Lidi si to asi neuvědomují, ale takové stavby jsou nebezpečné,“ vysvětluje starosta Seče Marcel Vojtěch (Sečská lilie). Představují riziko pro plavce, jachtaře, záchranáře.
„Hnutí Duha nemohlo žádným způsobem zdržet nebo blokovat řízení. Všechny zákonné lhůty jsme dodrželi,“ hájí se koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.
Voda a povodňové stavy pomalu opadávají, zatímco škody narůstají. Do jaké míry byly povodně způsobeny klimatickou krizí, budeme podle zakladatele projektu Fakta o klimatu vědět až za několik týdnů.
Hráz podle dostupných informací nevydržela tlak vody po nezvykle silných deštích v oblasti. Zřícení přehrady ještě víc prohlubuje humanitární krizi, která v v nigerijském státě Borno trvá desítky let.
Opravit je potřeba betonový obklad, který kryje skálu u hráze, je totiž poškozený. Aby se dělníci na místo vůbec mohli dostat, je nutné hladinu snížit.
Protržení přehrady Arbaat na východě Súdánu připravilo o život nejméně 30 lidí. Čísla nejsou konečná, s největší pravděpodobností porostou. Neštěstí nejspíš způsobily silné deště.
Darná je přístavní město se 125 000 obyvatel. Loni v září ho zdevastovaly záplavy vyvolané bouří Daniel. Nad městem se protrhly dvě přehrady a voda z nich smetla domy a zničila celé čtvrti.
Při incidentu loni v červnu bodnul muž z Ukrajiny Roma, který kvůli zranění zemřel. Vražda následně vyvolala napětí mezi romskou komunitou a Ukrajinci.
Léta nepoužívaný a zarezlý ventil na hrázi Kyjovské přehrady se podařilo uvolnit. Od ochrany přírody dostalo město povolení přehradu vypustit, stihnout to ale musí do konce října.
„Došlo k nadměrnému rozvoji vodního květu sinic, v září poklesla průhlednost až na 50 centimetrů. Teď se to zase trošku zlepšilo, teď je průhlednost asi 1,5 metru,“ popisuje mluvčí Povodí Labe.
Ze zničení přehrady, jejíž hráz se protrhla v noci na 6. června, se vzájemně obvinily Ukrajina a Rusko, přehrada ale byla po měsíce okupována ruskými silami.
Před nebezpečím propuknutí cholery už dříve varovalo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví. Odborníci zdůrazňují důležitost prevence. Například voda ze studní se smí používat až po vyhodnocení vzorků.
Výbuch v oblasti přehrady zaznamenali odborníci z norského centra NORSAR, které se zabývá seizmologickou aktivitou, v úterý ve 2:54 ráno místního času.
Minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru. Podle tiskové agentury Unian to ve čtvrtek řekl šéf společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota.
Informace, že rekonstrukce přehrady peníze z Evropské unie nezíská, překvapila zejména místní samosprávy. Ty se obávají, že se kvůli nedostatku peněz oprava kulturní památky zastaví.
Zahraniční pozorovatelé se snaží odhadnout, kdy začne očekávaná ukrajinská protiofenziva. Jak do příprav protiútoku zasáhlo protržení Kachovské přehrady a jeho katastrofální důsledky?
„Zničení přehrady je obrovská katastrofa. Několik desítek tisíc kilometrů čtverečních bude zaplaveno nebo znečištěno. Obrovským problémem budou miny,“ míní Ondřej Soukup.
„Ruské tvrzení, že za útokem stojí Ukrajina, je i technicky naprostý nesmysl. Zničení přehrady velmi intenzivně ohrožuje ukrajinskou civilní populaci a ztěžuje i jakékoliv vojenské operace."
Po špičkách nenašlapoval šéf unijní diplomacie Josep Borrell. „Evropská unie tento útok co nejdůrazněji odsuzuje. Představuje nový rozměr ruských zvěrstev,“ uvedl.
Praha/Cherson||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Otázky a odpovědi
Politici mluví o nejhorším teroristickém činu od začátku ruské invaze. Proč, co, jak? Server iROZHLAS.cz odpovídá na zásadní otázky kolem zničené Kachovské přehrady.
„Způsobí to velké komplikace v řádu několika týdnů,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Dohoda určuje, jakého množství vody se mají státy na dolním toku řeky v příštích třech letech vzdát. Státy musí ušetřit 3,7 miliardy metrů krychlových vody, což sníží jejich spotřebu o 13 procent.