Podle místních médií starosta katalánské metropole Jaume Collboni oznámil, že radnice tak chce přispět k řešení nedostatku bytů ve městě a snížení cen bytových pronájmů.
Celosvětově rozšířený problém je vzhledem k četným negativním dopadům na obyvatele i ubytovací služby regulován v mnoha evropských městech. Praha a další česká města však stále přešlapují na místě.
Důvody, proč se situace vyhrotila, jsou poměrně jasné: Rychlý růst cen nemovitostí živený nízkými úrokovými sazbami vystřídala inflace, kterou centrální banka musela zastavit navýšením úroků.
„Provalil se strop, spadla na nás prkna,“ popisuje Martin Kocaj, který bydlel v bytě v ústecké Mahenově ulici, kde se z 1. na 2. ledna propadl strop. V bytě bydlel s partnerkou a třemi dětmi.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
Češi letos kvůli internetovým podvodům přišli o miliardu korun. Kvůli nestabilní koruně a vysokým úrokovým sazbám začínají tuzemští developeři stavět byty za eura. Více ve výběru médií.
Developerské společnosti zvažují, že nebudou byty prodávat, ale pronajímat. Tento zájem způsobí nedostatek bytů k pronájmu, varuje obchodní ředitelka portálu Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.
Společenství vlastníků nesmí zakazovat krátkodobé pronájmy, píšou Hospodářské noviny. A Mf Dnes se věnuje želvám v českých rybnících. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Rozhodnutí může podle Hospodářských novin výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com.
Větší zdražení se čeká hlavně v univerzitních městech, kam se od září nastěhují vysokoškolští studenti. Do cen nájemného se ale promítnou taky nákladnější rekonstrukce.
Ceny bytů v centru Prahy klesly a jsou dostupné i běžným smrtelníkům. Důvodem je nedostatek zahraničních klientů. Neklesají naopak ceny nemovitostí v horských oblastech a na zajímavých místech.
Podle Terezy Vrzákové z realitní kanceláře RE/MAX zůstane na krátkodobém trhu maximálně 30 procent nabídek. Plán Prahy omezit počet bytů na krátkodobé pronájmy přitom trvá.
Městský soud v Praze tak dal za pravdu nespokojeným vlastníkům. Krátkodobé pronájmy podle soudu mají právo omezit, pokud taková činnost narušuje jich vlastní poklidné bydlení.
Regionální Deník píše o tom, že i když žáci ve školních kroužcích sportují, tělocviku se vyhýbají. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Alexandr Těrentěv už před prázdninami skončil ve funkci správce bytů a během srpna odejde z Česka. Podle Deníku N je to výsledek jednání mezi ministrem zahraničí a ruským velvyslanectvím.
Důvodem vyššího zájmu o pronájmy jsou i rostoucí ceny nemovitostí. V Česku loni podle Eurostatu podražily byty a domy meziročně téměř o deset procent, což byl třetí nejrychlejší růst v zemích EU.
Byty dostalo do své správy na neomezeně dlouhou dobu ruské velvyslanectví ještě před sametovou revolucí a mělo by je využívat pro své diplomaty. Jak ale deník zjistil, pronajímá je třetím osobám.
Národní památkový ústav pronajímá byty za nízké nájemné. A firmy bojují o zakázky na rekonstrukce vysokých škol. Co dalšího píší úterní noviny? Dozvíte se v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Nájemné v Česku rychle zdražuje. Od roku 2010 se ceny pronájmů zvýšily o pětinu - nejvíc narostly ceny v Praze, a to dokonce o polovinu. Po Praze platí nejvíc za pronajem lidé v Brně a Olomouci.
Pronajímatel prázdninového bydlení Airbnb chce do dvou let postavit na celém světě asi 20 000 domů za účelem pronájmu. Ten se bude uzavírat na rok a nájemníci budou mít možnost byt dál pronajímat.