Jindřicha Vobořila před odvoláním nezachránilo ani přimlouvání odborníků. Kromě absence expertů ve vysokých pozicích ale českou adiktologii brzdí i nedostatek financí.
Vobořilovu agendu nyní převezmou úředníci, konkrétně ředitelka Odboru protidrogové politiky Lucia Kiššová. Podle premiéra Petra Fialy je totiž protidrogová oblast natolik rozpracovaná, že to stačí.
V pozici národního protidrogového koordinátora končí Jindřich Vobořil. „Kroky, které navrhuje, šlapou na kuří oka různým industriím,“ řekl Matěj Hollan z Asociace poskytovatelů adiktologických služeb.
Protidrogovou politiku má na starosti odbor Úřadu vlády. Řídí ho od srpna 2018 po výběrovém řízení Vedralová jako národní protidrogová koordinátorka. Její jmenování vyvolalo tehdy nesouhlasné reakce.
„K žádnému sjednocení tam dojít nemůže. Z kompetenčního zákona vyplývá, že resort zdravotnictví může řídit pouze věci týkající se zdravotnictví. Většina agendy je nezdravotnická,“ kritizuje Miovský.
Úřad vlády konstatoval, že ze čtyř cílů protidrogové politiky pro roky 2010 až 2018 se podařilo splnit jediný, a to „snížení míry příležitostného užívání návykových látek mladými lidmi“.
S podezřeními na opisování přišel pirátský poslanec Tomáš Vymazal. Z jím zadané kontroly absolventských prací vyplynulo, že v bakalářské práci je zkopírováno 31 % textu a u diplomové až 36 %.
„S ohledem na roky zpracování závěrečných prací nelze moje stanovisko poskytnout obratem,“ odpověděla protidrogová koordinátorka a ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová.
Úřad vlády se rozhodl po kritice a výzvě expertů upustit od přesunu protidrogové agendy na ministerstvo zdravotnictví. Ponechá si i radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky i její sekretariát.
Vlivní youtubeři propagují drahé nesmysly, píše Mf Dnes. V Právu se dočtete, že někteří úředníci čelí žalobě nejvyššího státního zástupce kvůli údajnému pochybení v kauzách řidičů pod vlivem drog.
V Česku přibývá uživatelů pervitinu - dnes je jich podle odhadů Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti o 40 % víc než před deseti lety
Stát, kraje a obce dávají na protidrogovou politiku zhruba půl miliardy korun. Velká část z obnosu putuje do prevence a snižování rizik. Česko má třeba účinný program výměny injekčních stříkaček.
Protidrogová agenda se nebude přesouvat z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví. Ve středu se na tom dohodli premiér v demisi Andrej Babiš a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Česko začne více postupovat nejen proti nelegálním drogám, ale i proti hráčství a spotřebě alkoholu i tabáku. Počítá s tím návrh strategie boje proti návykovým látkám na příští roky, který dostala vláda.
V Polsku dnes začíná platit nová verze protidrogového zákona. Držení marihuany například zůstává i nadále trestné, prokurátor a soudy ale mohou stíhání zrušit – záleží jen na jejich subjektivním pohledu.
Tradičními prioritami Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky je snížení nabídky drog i počtu jejich nitrožilních uživatelů. Dnes by měla rada představit nové prvky akčního plánu na příští dva roky. K nim patří například větší důraz na řešení problematiky intenzivního užívání marihuany, ve kterém jsou čeští konzumenti na špičce evropského žebříčku.