„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh za Piráty Jakub Michálek.
„V zásadě jsem spokojená a přivážím do Bruselu svědectví, že Ukrajina dělá maximum možného. Jedu potvrdit to, co Komise řekla, že by se měly zahájit rozhovory s Ukrajinou. To je správné,“ uvedla.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také oznámil, že odvolal velitelku zdravotnických sil v ukrajinské armádě, trvali na tom podle médií sami armádní zdravotníci.
České firmy by mohly profitovat ze změn ohledně systému Galileo, informují Hospodářské noviny. A Deník se věnuje možným novinkám v živnostenském zákoně. Více se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
Větší ochrana oznamovatelů korupce nebo lepší přístup občanů k veřejným informacím. To jsou některá z protikorupčních opatření, která vláda slibovala v programovém prohlášení a dosud je neprosadila.
Etický kodex vlády ministři podle premiéra nepotřebují. Tvrdí, že tyto hodnoty mají i bez toho, aby byly napsány na papíře. S pravidly chování ministrů, jež Babišova vláda slibovala, se teď nepočítá.
Vicepremiér Jan Hamáček nehodlá nic podnikat kolem toho, že se premiér Andrej Babiš stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Koordinovat radu je podle něj Babišovo právo.
V Polsku pokračují výměny klíčových státních zaměstnanců. Premiérka Beata Szydlová dnes podle očekávání přijme rezignaci šéfa protikorupční agentury Pawla Wojtunika. Podle opozice a části tisku ho ale nová vláda k demisi přinutila.
Nová opatření proti praní špinavých peněz dnes probere protikorupční rada vlády. Jednou ze změn je takzvaný rejstřík vlastníků firem. Z něj bude více jasné, komu společnost patří. Novelu zákona proti praní špinavých peněz předložilo ministerstvo financí. Platit má od poloviny příštího roku.
Klíčové reformy premiéra Hajdara Abádího posvětil irácký parlament. Podle některých komentátorů poslanci ustoupili tlaku Iráčanů, kteří už několik týdnů demonstrují proti neschopnosti státní správy. V posledních dnech váznou například dodávky elektřiny a pitné vody. Reformy mají omezit politickou korupci a omezit plýtvání.
Z vysvědčení, které politikům vystavila iniciativa Rekonstrukce státu, voliči velkou radost mít nebudou. Až zítra ve schránkách najdou leták, který popisuje, jak se jednotlivé strany postavily k hlasování o klíčových protikorupčních zákonech, jedniček tam bude jen málo.
Preventivní protikorupční programy na podporu takzvaného whistelblowingu má v Česku jen třetina firem. Zahraniční investoři se korupce v Česku bojí a stále častěji vyžadují speciální audity, které prověřují tuzemské podniky, zda se nezapletly do korupčního jednání. Zároveň ale přibývá firem, které se proti korupci rozhodly aktivně vystupovat.
Šestnáct předních ruských podnikatelů a manažerů finančně podpořilo protikorupční tažení opozičního politika Alexeje Navalného. Bývalý aktivista dnes zveřejnil jejich jména.
|Vojtěch Berger, Eva Presová, Julius Neumann|Zprávy ze světa
Korupce politiků má našlápnuto stát se heslem letošního roku. V Česku stojí před soudem zástupci Věcí veřejných. Na Slovensku nedávno vypukl korupční skandál Gorila. A nepříjemné věci o svých politicích se denodenně dozvídají také Rakušané. Věci došly tak daleko, že se v Rakousku mluví o změně systému financování politických stran.
Od novely zákona o zadávání veřejných zakázek si vláda slibuje konec korupce ve státní správě. Novelu schválila Sněmovna a čeká ji projednávání v Senátu. Už dnes ale přísnější pravidla začnou testovat úředníci v Pardubicích a ve Slatiňanech.
3:47
|Jana Zemanová, Marína Dvořáková, Simona Bartošová|Zprávy z domova
Jedenáct protikorupčních organizací sepsalo výzvu, kterou nazvalo podle adresy hlavního sídla společnosti ČEZ 'Pankráckou'. Žádají nezávislé prošetření údajného napojení bývalého šéfa energetické firmy ČEZ Martina Romana na Škodu Holding. Podezřením, že Roman měl skryté majetkové vazby na plzeňskou společnost a přihrával jí miliardové zakázky pro elektrárny, se zabývá i protikorupční policie.
Financováním politických stran, národní evidencí účtů i znovuzavedením institutu účinné lítosti se bude zabývat protikorupční tým vicepremiérky Karolíny Peake, který se dnes poprvé sešel. Sbor má zatím deset členů a další ještě přibudou, zdaleka ne všude se ale Peake při hledání členů setkala s ochotou.
Poprvé se dnes sejde tým proti korupci vicepremiérky Karolíny Peake. Na programu bude mít znovuzavedení institutu účinné lítosti, národní evidenci účtů a problematiku financování politických stran. Poradní sbor by měl mít podle jejích představ maximálně 15 lidí, o koho půjde však zatím tají.
V Indii se vyhrotil spor mezi vládou a aktivisty podporujícími hnutí proti okleštění indického antikorupčního zákona, o jehož přijetí se snaží aktivista Anna Hazare. Ten byl včera po zahájení hladovky zatčen a přes noc držen ve vězení.
V Liberci dnes začíná platit protikorupční směrnice, která obsahuje finanční limity pro jednotlivé druhy veřejných zakázek i povinnost zveřejňovat podrobnosti o všech tendrech na webu. Stotisícové město dostalo kvůli chybám v tendrech od antimonopolního úřadu už dvě vysoké pokuty – za lyžařský šampionát 6 a půl milionu a za výběr firmy na likvidaci odpadu 3 miliony.
Celkem 483 lidí loni vytočilo bezplatnou protikorupční linku 199. Zprávu o jejím provozu dnes projedná vláda. Zabývat se bude i úspěšností projektu, který hradí ministerstvo vnitra a provozuje nezisková organizace Transparency International.
Státní zaměstnance, kteří vezmou úplatek, bude čekat vyšší trest než dosud. Úředník může dostat až deset let vězení. Novelu trestního zákoníku připravenou ministerstvem spravedlnosti dnes schválila vláda, nyní ji posoudí sněmovna a Senát.