Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů

  • Pirátským poslancům se nelíbí, že by se měl v příštím roce zvednout rozpočet Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže hned o 66 milionů korun. Označují to za zbytečné plýtvání. Navrhují proto tuto částku snížit zhruba o třetinu.
  • Přidat naopak chtějí na boj s korupcí. Více než 8 milionů korun navrhují dát na nová pracovní místa spojená s kontrolou lobbingu nebo na dotace pro neziskové organizace.
  • Navrhovaná změna přitom přichází v době, kdy je antimonopolní úřad středem pozornosti ohledně jeho chystané, ale nyní zaseklé reformy.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference Pirátů před jednáním Poslanecké sněmovny

Piráti chtějí s pomocí návrhu Jakuba Michálka přidat dva miliony protikorupčním organizacím | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů

„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy, a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a pokračoval: „Stanjurův rozpočet osekal hlavně ty úředníky, kteří kontrolují korupci a střet zájmů, ačkoliv jinde počty úředníků bují. Proto navrhujeme zařadit do rozpočtu šest milionů na boj proti korupci a plýtvání, aby se tam tolik peněz neztrácelo.“

Reforma antimonopolního úřadu se zasekla na vládě, je k ní 110 připomínek. Resort ji plánuje upravit

Číst článek

Podle pozměňovacího návrhu tak chtějí Piráti, kteří donedávna seděli ve vládě, vydat asi 6,3 milionu na „zřízení šesti systemizovaných míst státních zaměstnanců v souvislosti s přijetím vládního návrhu zákona o lobbování a pro zajištění provozu registru lobbistů a lobbovaných“ a další rovné dva miliony na dotace pro protikorupční neziskové organizace, celkem tedy více než 8 milionů korun.

Opoziční strana argumentuje tím, že si antimonopolní úřad pod vedením Petra Mlsny vystačí s méně penězi. Předběžná podoba státního rozpočtu na příští rok totiž počítá s asi 27procentním navýšením jeho rozpočtu, nejvyšším za poslední roky. A to není jediný pirátský zásah proti této státní instituci v poslední době. 

Zmíněná reforma z dílny ministerstva pro místní rozvoj, jež donedávna vedl bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš, počítá s oslabením Mlsnových pravomocí coby předsedy. Toho bulvární deník Blesk v květnu zachytil, jak sleduje hokejové mistrovství ve VIP sekci právě po boku ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS).

Musí být shoda

Státní rozpočet na příští rok by Poslanecká sněmovna měla finálně schválit tento týden. Server iROZHLAS.cz proto zjišťoval, jak se k celé věci staví zástupci vládních i opozičních stran. Potlačování korupce je totiž jedním z bodů programového prohlášení vlády.

„Pokud nedojde k navýšení prostředků ministerstva spravedlnosti, zákon o lobbování bude existovat pouze na papíře. Vláda tak bude pokračovat v přijímání protikorupční legislativy, kterou však nebude mít kdo vymáhat.“

Piráti (zdůvodnění pozměňovacího návrhu)

„Pokud na tom bude shoda mezi oběma resorty, nemám s tím problém. Jinak to asi koaličně neprojde,“ řekl za vládní tábor poslanec Jan Kuchař (STAN), který ale zatím odmítl komentovat stanovisko celé vládní strany. Podobně se nechtěli k návrhu nyní příliš vyjadřovat ani další oslovení koaliční poslanci, alespoň tedy do doby než ho projednají jejich poslanecké kluby.

„Úplně hloupé to není, ale v úterý máme jednání klubu a tam budeme jednotlivé pozměňovací návrhy řešit, takže nechci nic předjímat,“ uvedl například místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný z hnutí ANO. Zda za dobrý nápad považuje více peněz pro antimonopolní úřad nebo vyšší dotace pro protikorupční skupiny, opoziční poslanec ale upřesnit odmítl.

„Snižovat peníze antimonopolnímu úřadu v době vysokých cen potravin a v době, kdy řetězce zvedají ceny, není rozumné,“ mínil další opoziční poslanec a člen rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD), strana podle něj společný postoj projedná rovněž v úterý.

Plnění slibů

Pomáhat vládě v plnění slibů v oblasti úplatkářství má poradní orgán Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. Jak informoval iROZHLAS.cz v minulosti, většina ministrů vlády Petra Fialy (ODS), včetně premiéra, na vůbec první jednání s protikorupčními a odbornými organizacemi a zástupci policejních sborů v roce 2022 poslali své podřízené. Z ministrů byl přítomný pouze tehdejší předseda rady a bývalý ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti).

Situace se od té doby nezměnila. Rada se v loňském roce sešla dvakrát, letos jednou, a veřejně dostupné záznamy jednání ukazují, že z vládních ministrů byl opět přítomný pouze Šalomoun, ostatní poslali své podřízené.

Neziskové organizace, například Transparency International, Oživení, Hlídač státu nebo Otevřená společnost, mohou u ministerstva spravedlnosti nyní žádat o dotace v rámci dvou programů, na které stát dohromady vyčlenil 4,3 milionu korun, o půl milionu méně než loni. Poukazují však na nutnost změny systému, který je podle nich podfinancovaný, a to i nehledě na inflaci.

Vojtěch Dvořáček, kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme