Transparency International: Česko se v korupčním indexu dostalo pod unijní průměr. Příčinou je vláda
Ve vnímání korupce si Česko minulý rok pohoršilo. Podle neziskové organizace Transparency International v zemi dlouhodobě chybí podpora protikorupčních zákonů. Svým propadem o pět příček se Česko dostalo pod průměr Evropské unie. Organizace z propadu viní především nedostatečná protikorupční opatření.
Česká republika se loni meziročně propadla ve světovém žebříčku vnímání korupce o pět příček. Obsadila 46. místo ze 180 hodnocených zemí. Česko je také znovu pod průměrem Evropské unie. Před námi je například Slovinsko, Portugalsko nebo Litva. Sousední státy si ale také pohoršily, nejvíc Slovensko.
Radu pro boj s korupcí převzal po Pirátech Blažek. Hned zrušil povinnost svolat ji dvakrát do roka
Číst článek
Nejzásadnější je podle Transparency International absence podpory protikorupčních zákonů. Vláda podle indexu nemá dostatečnou strategii, která by korupci omezovala.
Zároveň podle šetření potřebné systémové reformy odsouvá. Problémem je podle Transparency International i nízká politická integrita. Jako příklad uvádí to, že politici protikorupční opatření slibují, ale reálně pro ně nejsou prioritou.
„Vláda Petra Fiala si v protikorupční agendě nemůže připsat žádný výrazný úspěch. Přípravu protikorupčních návrhů často prodlužují nebo komplikují samotní příslušníci vládních stran. Úřadům navíc vláda nevyčleňuje dostatečné kapacity, které jsou potřeba pro implementaci nových zákonů,“ popisuje programový ředitel organizace Ondřej Kopečný.
Ministerstvo spravedlnosti, které v oblasti boje proti korupci koordinuje činnost ostatních ministerstev, v reakci na kritiku vyjmenovalo protikorupční opatření loňského roku. Zhoršení Česka v žebříčku označilo ve vyjádření zaslaném za „mírné“.
Úřad připomněl posílení nezávislosti státního zastupitelství prosazením příslušné novely, zmínil také novou možnost podání odvolání v kárných řízeních se soudci, státními zástupci a exekutory. Za zásadní označil vládní návrh zákona o regulaci lobbování a připomněl, že podle Národního plánu obnovy musí ČR přijmout funkční regulaci včetně vytvoření registru lobbistů do konce letošního června.
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
Číst článek
To, že je vliv protikorupční legislativy malý, dokazuje podle Transparency International také to, jak politici na takové kauzy reagují. Z Indexu vnímání korupce rovněž vyplývá, že hlavními iniciátory protikorupčních změn nejsou politici, ale neziskové organizace a novináři.
Žebříček vychází z výsledků průzkumů mezi experty. Ti hodnotí mimo jiné, jak účinná jsou protikorupční opatření nebo jak je korupce ve veřejné správě a podnikání častá.
Podle těchto dat pak index řadí země pomocí stupnice 1 až 100, kde 100 bodů má země téměř bez korupce a 0 ta s vysokou mírou korupce. Česko v něm za minulý rok získalo 56 bodů. A podle těchto bodů jsou zároveň země pak i seřazeny.