„Možná se budeme líbat pod rozkvetlými lípami, kdo ví. Ale jsou místa a odrůdy, které mohou kvést ještě výrazně později, takže bych líbání pod rozkvetlou třešní nevzdával,“ věří bioklimatolog Trnka.
První máj se slavil prostřednictvím průvodů, které se tvářily jako spontánní manifestace. Ve skutečnosti šlo o připravované akce, na kterých se vyžadovala účast.
Láska, práce, kritika vlády nebo vstup do Evropské unie. To jsou hlavní témata internetových příspěvků politických stran, které letos Svátek práce nemohly slavit srazy na veřejnosti.
Rozpuštěním prvomájového shromáždění radikální Národní a sociální fronty v Brně se bude zabývat krajský soud. Nacionalistický spolek podá správní žalobu proti postupu Úřadu městské části Brno-střed.
První máj je symbolem příchodu jara i boje za práva dělníků. V mnoha zemích světa proto do ulic vyšly nejen tradiční průvody, ale také skupiny demonstrantů.
K přijetí mimořádných bezpečnostních opatření přiměly úřady obavy z opakování loňských násilností při demonstracích, které poznamenaly násilné střety, ničení obchodů a zapalování automobilů.
Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se ve středu sešli příznivci komunistů a představitelé KSČM u příležitosti Svátku práce. Nechyběli ale ani jejich odpůrci. A na akci musela zasahovat policie.
Napříč celým Českem se konaly tradiční oslavy 1. máje. Dění server iROZHLAS.cz sledoval v online reportáži, reportéři Českého rozhlasu pak vyrazili do terénu.
Dva muži z krajně pravicové DSSS narušili na plzeňském náměstí Republiky prvomájové demonstrace. Vběhli mezi příznivce levicového extremismu. Policie oba předvedla na oddělení.
Příznivci KSČM se v Praze střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na primátorku Marta Semelová chce na autory podat trestní oznámení.
Demonstrace proti údajné islamizaci Evropy, pochody proti xenofobii, ale i recesistické performance dnes byly vidět v ulicích měst. Anarchisté obsadili pražský Střelecký ostrov, na Letné se sešli odpůrci migrace. Tradičně se v tento den setkávají i politické strany. Podle policie se demonstrace v Praze obešly bez větších incidentů.
Organizované demonstrace i víceméně neřízené protesty, odborářské nebo politické manifestace zavedených stran i radikálů, ať už pravicových či levicových. I tak vypadaly letošní oslavy prvního máje ve světě. Lidé vyšli do ulic i v Japonsku a na Filipínách, tradičně masové demonstrace byly i v Rusku a Německu. Střet demonstrantů s policií v Turecku si vyžádal jednu oběť.
Na 100 tisíc lidí přišlo podle policie na Rudé náměstí v Moskvě do prvomájového průvodu pořádaného federací nezávislých odborů spolu s vládní stranou Jednotné Rusko a prokremelskou lidovou frontou.
Na různých místech Česka se dnes konaly prvomájové oslavy pořádané politickými stranami. V Praze se setkali příznivci komunistů, sociálních demokratů, hnutí ANO i ODS. Do ulic vyrazili i stoupenci krajní levice a pravice. V Brně se pochodu Dělnické mládeže snažili bránit jeho odpůrci, zasahovat tam museli policejní těžkooděnci.
Ulicemi ruských měst dnes prošly průvody odborářů, komunistů a socialistů. Lidé slavili Svátek práce a Den mezinárodní solidarity pracujících. Nejpočetnější byly prvomájové oslavy v Moskvě.
Masové oslavy Prvního máje se tradičně pořádají v Rusku. Na manifestacích se údajně sešli lidé v 700 městech. Největší akce byla ale na Rudém náměstí v Moskvě. Zúčastnilo se jí podle odhadů na 140 tisíc lidí. Po celé zemi se pak očekává až 2,5 milionu účastníků oslav.
Tomáš Baťa, zakladatel obuvnického impéria, miloval první máj. Oslavoval ho jako svátek práce a taky rodiny. A velmi mu záleželo na tom, aby jeho zaměstnanci na oslavě nechyběli. V duchu baťovských tradic se ve Zlíně slavil první máj i dnes. Do vily Tomáše Bati a okolí přišly tisíce lidí.
První máj zůstává v Rusku jedním z největších svátků. Průvodů a mítinků se v Moskvě zúčastnily desetitisíce lidí, na bezpečnost dohlížely tisíce policistů.
Je prvního května a tradice velí, že by se zamilovaní měli políbit pod rozkvetlou třešní. Aby láska časem neuschla a vydržela, je podle partnerského psychologa Pavla Rataje třeba do ní investovat. „Základní rovnice je, že musíme více dávat, aby z toho něco vypadlo,“ říká Rataj.
Sedm tisíc policistů nasadila berlínské radnice na očekávané prvomájové demonstrace. Svátek práce bývá v německé metropoli spojený s násilnými protesty. Letos poprvé má největší protestní pochod projít historickým centrem města - známou ulicí Unter den Linden - tedy Pod lipami.
Češi slaví Svátek práce i den zamilovaných. V Praze na demonstrace příznivců krajní levice i pravice, ale i mítinky politických stran dohlíží policie. Na Vysočině většinou lidé volný den pojali v zábavném až recesistickém duchu.
Prvomájové akce u příležitosti Svátku práce se v Praze nesou hlavně v protivládním duchu a zatím probíhají bez konfliktů. Celkem se má konat 15 pochodů a shromáždění. Kolem 11. hodiny se na Střeleckém ostrově shromáždili anarchisté. Příznivci hnutí se pak za doprovodu těžkooděnců přesunuli na náměstí Republiky, kde zahájili protivládní protest.
Média se zmiňují hlavně o Evropě, kde se pochody přetvořily spíš v protesty proti úsporným opatřením. Také Vídeň je dnes místem, kde se tisíce lidí zapojily do prvomájového průvodu. Zpívá se v něm, tančí, ale i protestuje.
Svátek práce si tradičně připomínají politické strany. V hlavním městě se jako první do oslav pustili komunisté. Stovky příznivců KSČM se sešly na pražském Výstavišti.