První máj v Česku. Odznaky se Stalinem, oranžové balonky, modrá zmrzlina a majáles
Politické strany, anarchisté i příznivci krajní pravice pořádají prvomájová shromáždění. Příznivci KSČM se na holešovickém Výstavišti střetli se svými odpůrci. Jeden z transparentů dokonce přirovnával komunismus k nacismu. Komunistická kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová chce na jeho autory podat trestní oznámení.
Odpůrci komunistů si na pražské Výstaviště přinesli americké vlajky i transparenty, na kterých stálo například „Chcete-li na Východ, táhněte na Sibiř.“ nebo „Komouši jsou stále nebezpečný a nerecyklovatelný odpad“.
Semelová chce kvůli hákovému kříži podat trestní oznámení. Policii žádala, aby odpůrce KSČM rozehnala
Číst článek
Jeden z nich pak zobrazoval srp a kladivo s rovnítkem k hákovému kříži. „Žádám policii, aby konala. A počítejte s tím, že podám trestní oznámení na ty, kdo sem dávají hákový kříž,“ zlobila se z pódia kandidátka KSČM na primátorku a také do Senátu Marta Semelová.
Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům.
Text pokračuje pod online reportáží.
Občanští demokraté se sešli na pražském Petříně. Svou tradiční prvomájovou akci spojili s připomínkou stoletého výročí existence Československa. Kromě modrých balonků mohli příchozí dostat i modrou zmrzlinu.
S lidmi si přišli promluvit europoslanec Jan Zahradil nebo pražský exprimátor a poslanec Bohuslav Svoboda (oba ODS). Dorazil také šéf ODS Petr Fiala.
První máj
Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Připomíná generální stávku amerických dělníků 1. května 1886, kteří bojovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin denně, a následné násilné potlačení protestů. První máj je ale připomínán také jako svátek lásky.
Sociální demokraté letos oslavují na Střeleckém ostrově v Praze. „Slavíme solidaritu s lidmi, kteří tvrdě pracují a zaslouží si spravedlivý podíl na společenském bohatství,“ popřál na twitteru hezký první máj šéf ČSSD Jan Hamáček, který později přišel i mezi lidi.
ANO, které loni uspořádalo prvomájové setkání s občany na pražské náplavce, tentokrát oslavuje 1. máj na Ladronce v Praze 6. Přišla pražská primátorka Adriana Krnáčová, poslanec a kandidát na primátora za ANO Patrik Nacher i exministr financí Ivan Pilný.
Zrhuba 11 demonstrantů pak čekalo na příjezd šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše. Ten ale nakonec nedorazil. Od pěti odpoledne ho čekala schůze předsednictva a od šest hodin na ni navázala jednání celostátního výboru strany o další vládní budoucnosti.
Anarchisté se stejně jako sociální demokraté sešli na Střeleckém ostrově. Na akci dorazil také předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou Lydií.
Studentský majáles i obří dort
Na pražském Malostranském náměstí pak mohou lidé od 14.00 vidět a ochutnat dvoumetrový svatební dort o váze zhruba 230 kilogramů.
Cukrářské dílo, které by se na místě mělo také sníst, bude usilovat o zápis do české knihy rekordů. Akce je součástí kampaně Jsme fér, která podporuje možnost manželství i pro gaye a lesby. Obří sladkostí chtějí pořadatelé oslavit 1. máj jako svátek lásky a zamilovaných.
Dopoledne pak prošel centrem Prahy průvod studentského majálesu. Studentský průvod plný kostýmů a masek vyšel z Kampy a zamířil před Karolinum.
Jeden ze studentů na sobě měl například historickou uniformu lidových milicí nebo převlek socialistického dělníka s typicky modrými montérkami.
Mezi dalšími akcemi byly demonstrace za dostupné bydlení a důstojnou mzdu nebo protest proti politice vlády Jihoafrické republiky.
Střety v Plzni
Příznivci krajní pravice ohlásili shromáždění na plzeňské náměstí Republiky. Pořádala ho Dělnická strana sociální spravedlnosti, Dělnická mládež a Blok proti islamizaci. A policisté museli proti některým z nich zasáhnout. Dva muže odvedli na služebnu.
V Brně letos pořádá Odborový svaz Kovo kulturně-společenské odpoledne na hradě Špilberk. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů budou Svátek práce slavit společně se slovenskými odboráři v Žilině.
Policie předem žádnou z plánovaných akcí nevyhodnotila jako rizikovou, přesto bude na všechny dohlížet. Shromáždění budou hlídat policisté pořádkové služby a antikonfliktního týmu a připraveni boudou také policisté speciální pořádkové jednotky.