„Naši lidé v Kladsku a na dalších místech hlásili četné případy krádeží a rabování,“ řekl polský premiér Donald Tusk po zasedání krizového štábu ve Vratislavi.
Filip Siman během svého působení na Ukrajině podle zatím nepravomocného rozsudku Městského soudu v Praze plenil opuštěné byty a okrádal i padlé vojáky. Soud mu za to vyměřil sedm let za mřížemi.
Soudem vynesený trest je nakonec mírnější, než jaký navrhoval státní zástupce, který požadoval pro Simana deset let vězení. Simanovi hrozil přitom až dvacetiletý trest.
V pondělí soud dokončil dokazování, zazněly i závěrečné řeči. Státní zástupce žádá pro Simana 10 let vězení, jeho advokát žádá trest při spodní hranici trestní sazby.
Během pondělí se v jednací síni vystřídala i trojice jeho spolubojovníků. Podle nich se Siman získanými cennostmi před ostatními chlubil. Za plenění a službu v cizí armádě mu hrozí až výjimečný trest.
Obchody v londýnské čtvrti West End byly nuceny spustit rolety a zamknout zákazníky uvnitř budov během incidentu, který zřejmě vyvolal široce sdílený příspěvek na TikToku vyzývající lidi k rabování.
Hostem vysílání byla Pavlína Koubská, státní úřednice z francouzského ministerstva financí. „Prezident Macron se snaží uklidňovat atmosféru a nevyhlásil výjimečný stav, aby neeskaloval další napětí.“
Ministr Darmanin, který navštívil policisty v Mantes-la-Jolie, vyjádřil přesvědčení, že „zvítězí republika, ne výtržníci“. Není si podle něj možné plést delikventy s většinou Francouzů.
V závěru života legendární cestovatel trpěl exotickými chorobami a předměty ze sbírek rozdával. A tak se i dnes třeba ve školních kabinetech najdou kopí, která před více než stoletím dovezl do Evropy.
Několik telegramových účtů z Chersonu si ve čtvrtek všimlo, že ruští vojáci vyrabovali tamní hasičskou zbrojnici a převezli hasičské vozy, civilní auta či různé domácí spotřebiče přes řeku Dněpr.
Podle Daniela našla policie cennosti pouze u Filipa. U sebe přiznal pouze nález flash disků a hodinek, které měl podle svých slov „vyměnit za opasek“. V rozhovoru vysvětluje i své zadržení s granáty.
Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo několik zdrojů obeznámených s případem. Policie oba mladíky podezřívá z trestného činu plenění ve válečné zóně, za který hrozí až výjimečný trest.
Vitalij podle aplikace zjistil, že spolu s ruskými vojsky urazila jeho sluchátka 800 kilometrů dlouhou cestu. Nejprve překročila běloruskou hranici a potom skončila v ruské Bělgorodské oblasti.
0:46
Pepinster||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Nepokoje začaly minulý týden po uvěznění exprezidenta Jacoba Zumy, jehož ústavní soud poslal do vězení na 15 měsíců kvůli pohrdání justicí. Protesty Zumových stoupenců přerostly v násilí a rabování.
Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí, 2000 lidí bylo zatčeno. Stovky podniků byly vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny.
„Jenom proto, že se jim nepodařilo ukrást něco cennějšího, tak aby soudy šly pod sazbu? Já myslím, že to by zase nebylo spravedlivé vůči ochraně majetku poškozených," uvedl Angyalossy pro ČTK.
Některá města v Česku bojují proti lidem, kteří obchodují s chudobou. Už sedm jich vyhlásilo lokality, ve kterých nebudou vyplácet příspěvky na bydlení.
Dav lidí na Haiti vyraboval kamiony s humanitární pomocí po hurikánu Matthew. Informovala o tom BBC. Napětí v ostrovním státě roste kvůli rozsáhlým škodám. Nejhorší je situace na jihozápadě země. Lidé tam kvůli bouři přišli o velkou část úrody i zásob potravin. Na Haiti se navíc rychle šíří cholera, která zabila nejméně 13 lidí a přes 200 dalších je nakažených.
Ve Venezuele zatkli nejméně 400 lidí, kteří rabovali supermarkety. Podle neověřených zpráv, které se šíří po sociálních sítích, zemřelo ve městě Cumana při zásahu policie několik lidí. Jihoamerickou zemí, která má obří zásoby ropy, zmítá hluboká ekonomická krize. K dostání nejsou ani základní potraviny.