Největší nasazení armády od konce apartheidu. Jihoafrická vláda chce do ulic povolat 25 tisíc vojáků
Vláda Jihoafrické republiky plánuje do ulic nasadit 25 tisíc vojáků. Mají potlačit rabování a násilí, které se v zemi rozšířilo po uvěznění bývalého prezidenta Jacoba Zumy. Zapojení armády je podle BBC největší od konce apartheidu v 90. letech.
Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí a přes 2000 jich bylo zatčeno. Stovky obchodů a podniků byly navíc vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny, které mají majetek obyvatel ochránit, píše BBC.
Jen za středu, kdy se počet povolaných vojáků zdvojnásobil na pět tisíc, úřady zaznamenaly více než 200 případů rabování a vandalismu.
Jihoafrická ministryně obrany Nosiviwe Mapisa-Nqakula proto požádala o nasazení 25 tisíc vojáků do dvou nejvíce postižených oblastí KwaZulu-Natal a Gauteng, kde leží i největší jihoafrické město Johannesburg.
Nebezpečné stavět
Tlak na vládu, aby do ulic povolala více vojenské síly, v posledních dnech sílil. Například provozovatelka řetězce zdravotnických center Dulcy Rakumakoe uvedla, že podnikatelé zničených obchodů ani nezačínají s opravami, protože si nejsou jistí, kdy násilí skončí. „Stále není bezpečné ani jít dovnitř a znovu stavět,“ sdělila BBC.
Nepokoje v Jihoafrické republice si vyžádaly už 72 mrtvých, někteří byli ušlapáni v obchodech
Číst článek
Protesty v zemi vypukly minulý týden poté, co Jacob Zuma nastoupil svůj 15měsíční trest ve vězení. Soud tam bývalého prezidenta, který stál v čele země mezi lety 2009 a 2018, poslal za pohrdání justicí, když se Zuma odmítal podílet na vyšetřování korupce spojované s jeho vládou.
Zumovi podporovatelé na jeho uvěznění reagovali agresivně a zablokovali hlavní silnice s požadavkem na Zumovo propuštění. Protesty se od té doby proměnily ve vlnu výtržností, která je v Jižní Africe nebývalá.
‚Válečná zóna‘
V reakci na požadavek prezidenta Cyrila Ramaphosy byli povolaní i armádní záložníci. Ramaphosa varoval, že po narušení dodávek mohou v některých částech země docházet zásoby základních potravin. Vláda proto už podniká kroky, které mají nedostatku zabránit.
Rozvrácení obchodování přichází podle BBC ve chvíli, kdy jihoafrická ekonomika bojuje s nezaměstnaností a opatřeními proti šíření koronaviru.
Jeden z obyvatel města Durban, Lauren Alexander, popsal situaci ve městě jako „válečnou zónu“. „Naše silnice jsou zablokované, spousta obchodů s jídlem je zavřená, což nás hodně děsí, protože musíme jídlo dávkovat.“