„Země se třásla a stěny se chvěly. Děti i dospělí křičeli a plakali ze strachu, ti zranění z bolesti. Bylo to peklo,“ popsal Žovnir před Radou bezpečnosti. Celý jeho projev si můžete přečíst v článku.
Úspěch se měří teprve výsledkem. Ale nepochybně státy jako Egypt a Katar jsou naprosto klíčové a jsou to země, jímž dokážou Spojené státy sevřít ruku. Mají tam nějakou vyjednávací pozici.
Palestina by se měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok podpořila.
„Lidé v regionu se potýkají se skutečnou hrozbou ničivého, plnohodnotného konfliktu. Je čas uvolňovat napětí,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres.
Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy dosud schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci. Žádná ale nevyzývala k příměří.
Ruský velvyslanec před hlasováním americkou rezoluci označil za zpolitizovanou a nedostatečně tvrdou vůči Izraeli. USA podle něj klamou mezinárodní společenství a ve skutečnosti se příměří nedožadují.
Nevládní Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že v Sýrii při amerických útocích zemřelo nejméně 29 členů proíránských milic. V Iráku při nich podle tamní vlády přišlo o život šestnáct lidí.
V noci na pátek Rada bezpečnosti jednala o pádu vojenského letounu. Rusko viní Ukrajinu, že stroj sestřelila. Podle tajemnice organizace není v pozici pád ověřit.
Moskva z ostřelování viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby vysvětlila české dodávky zbraní na Ukrajinu. Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.
Moskva v sobotu obvinila ukrajinské síly z ostřelování Bělgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných.
Rada bezpečnosti OSN znovu odložila své hlasování o rezoluci ke konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Diplomaté dostali nové, výrazně pozměněné znění textu bez přímé výzvy k příměří.
Zástupce USA Robert Wood bezprostředně po hlasování návrh rezoluce označil za uspěchaný a nedostatečně projednaný. Spojené státy k němu podle svého diplomata přesto přistoupily „v dobré víře“.
Generální tajemník OSN António Guterres použil článek Charty OSN ve snaze zavést příměří mezi Izraelem a Palestinou. Mírová mise OSN je v Palestině nepravděpodobná, říká Oldřich Bureš.
KLDR obnovuje některá strážní stanoviště v demilitarizované zóně. Před týdnem také vypustila špionážní družici, v reakci na niž Jižní Korea pozastavila vojenskou dohodu.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Do Číny podle agentury Reuters přicestují vedle palestinských zástupců a představitelů Organizace islámské spolupráce také státníci ze Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a Indonésie.
OSN jsou vytýkány neshody a průtahy při prosazování rezolucí, neefektivita při řešení aktuálních problémů nebo třeba přítomnost agresorů mezi stálými členy Rady bezpečnosti.
„Problém výroku spočívá v tom, že nepůsobil rozmyšleně, spíše impulzivně,“ myslí si politolog Michal Parízek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Izrael už také nebude udělovat nová víza představitelům OSN. „Již jsme odmítli poskytnout vízum zástupci generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martinu Griffithsovi,“ uvedl Erdan.
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že přesun ambasády podporuje. V současné době by to považoval za žádoucí krok, o konkrétním postupu chce jednat v koalici.
Brazílie v prohlášení rovněž zopakovala, že podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele.
Gangy na Haiti ovládají odhadem asi 80 procent hlavního města, pod kontrolou mají i další oblasti a klíčové silnice, které spojují sever a jih země. Ztěžují distribuci potravin a humanitární pomoci.