Rada bezpečnosti OSN po útoku Íránu vyzývá ke zdrženlivosti. Izrael nevyloučil odvetu
Íránský útok na Izrael dostal Blízký východ na pokraj katastrofy, lidé v regionu čelí skutečné hrozbě ničivého konfliktu, řekl na jednání Rady bezpečnosti OSN generální tajemník světové organizace António Guterres. On i další diplomaté volali po zdrženlivosti, zatímco izraelský představitel nevyloučil odvetu a s íránským velvyslancem si vyměnil obvinění z terorismu.
Rada bezpečnosti OSN zasedala na žádost izraelského velvyslance při OSN Gilada Erdana den poté, co Teherán a jeho spojenci vyslali na Izrael přes 300 dronů a raket v odvetě za bombardování íránského konzulátu v Damašku. Bylo to poprvé, co Írán přímo zaútočil na židovský stát, s nímž v posledních desetiletích vedl „stínovou válku“.
„Lidé v regionu se potýkají se skutečnou hrozbou ničivého, plnohodnotného konfliktu. Teď je chvíle na to uvolňovat napětí. Teď je chvíle pro maximální zdrženlivost,“ prohlásil Guterres.
Podobné výzvy přicházely i od dalších řečníků při jednání Rady bezpečnosti, která ale neměla na programu žádnou rezoluci. Americký představitel Robert Wood uvedl, že cílem Washingtonu je snížit napětí. Další země včetně Ruska a Číny odsoudily útok v Damašku, který je připisován Izraeli, přičemž čínský zástupce jej označil za hrubé porušení mezinárodního práva.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Izraelský velvyslanec v projevu jmenoval mnohé incidenty s íránskou stopou z posledních let, označil Írán za teroristický stát a přirovnal jej k nacistickému Německu. Mezinárodní společenství se podle něj musí probudit a uvalit na Írán veškeré možné sankce, „dokud nebude pozdě“.
Íránský vzdušný útok označil za „akt čiré eskalace, který může zatáhnout celý region a svět do války“. Izrael si podle Erdana vyhrazuje právo na odvetné kroky.
Jak Izrael na bezprecedentní vývoj hodlá zareagovat, zatím není jasné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně v sobotu prohlásil, že žádný útok nezůstane bez odpovědi.
Íránský velvyslanec při OSN Amír Sajíd Iravání prohlásil, že Írán v noci na neděli jednal v sebeobraně a prokázal zdrženlivost, neboť cílil pouze na vojenské cíle a snažil se minimalizovat riziko civilních obětí. Naopak Izrael vykresloval jako teroristický „režim“, zejména v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy.
Iravání dodal, že Teherán nemá v úmyslu pouštět se do konfliktu s USA. Ovšem „pokud Spojené státy zahájí vojenské operace proti Íránu... Írán využije své neodmyslitelné právo na úměrnou odpověď“.