Povstalecká ofenziva si v Sýrii vyžádala přes 900 obětí. Rusko svolává mimořádnou Radu bezpečnost
Od začátku povstalecké ofenzivy v Sýrii bylo zabito 910 lidí, z toho 138 civilistů. Uvedla to v neděli nevládní Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii disponuje rozsáhlou sítí spolupracovníků. Ofenziva během jedenácti dnů smetla režim prezidenta Bašára Asada, který vládl téměř čtvrt století. Rusko v reakci na události požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN, informuje agentura AFP.
„V důsledku bojů za svržení Asada bylo zabito 910 lidí: 392 povstalců, 380 příslušníků sil svrženého prezidenta Asada a jeho spojenců a 138 civilistů,“ uvedla SOHR.
Povstalci vedení islamisty obsadili v noci na neděli prakticky bez odporu Damašek a ráno v televizním prohlášení oznámili, že Asadův režim svrhli a že propustili vězně.
Tureček: Zatím v Sýrii vidíme ukázkové předání moci. Jsem ale skeptický, jak to dopadne
Číst článek
Armáda do poslední chvíle tvrdila, že pokračuje v akcích proti „teroristům“. Na záběrech na sociálních sítích byly ale spíše než boje vidět velké skupiny Syřanů slavících v řadě měst pád režimu a strhávajících sochy jeho představitelů a provládní plakáty. V Damašku civilisté také pronikli do Asadovy rezidence.
Mimořádná Rada bezpečnosti
„V souvislosti s posledními událostmi v Sýrii, jejichž rozsah a důsledky pro tuto zemi i celý region zatím nejsou posouzené, požádalo Rusko o naléhavé konzultace Rady bezpečnosti OSN za zavřenými dveřmi,“ uvedl v neděli zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Zasedání by se mělo konat v pondělí.
Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Háfize Asada, který funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.
Ruské tiskové agentury později s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu uvedly, že Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl.