Rada bezpečnosti OSN se shodla na odsouzení násilí v Sýrii. Zabíjení alavitů ohrožuje sjednocení země
Rada bezpečnosti OSN se shodla na prohlášení, v němž odsuzuje násilnosti na západě Sýrie a vyzývá prozatímní syrské úřady, aby chránily všechny Syřany, bez ohledu na jejich náboženské vyznání či etnickou příslušnost. S odkazem na nejmenované diplomatické zdroje to uvedla agentura Reuters.
Ruskem a Spojenými státy navržené prohlášení bude podle zdrojů Reuters formálně přijato v pátek. Prohlášení tohoto typu se přijímají prostřednictvím konsenzu. O Sýrii 15členná Rada bezpečnosti jednala v pondělí za zavřenými dveřmi.
V západní Sýrii propukly před týdnem boje mezi bezpečnostními silami syrské vlády a ozbrojenci věrnými svrženému prezidentovi Bašáru Asadovi. O život podle exilové Syrské organizace o lidská práva (SOHR) přišlo více než 1000 lidí, a to především příslušníků alavitské menšiny, k níž patří Asad. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo zabito nejméně 111 civilistů, a to včetně celých rodin s dětmi. Skutečný počet obětí však podle OHCHR bude výrazně vyšší než číslo, které se mu zatím podařilo prokázat.
Syrské vládní jednotky popravily 134 civilistů z menšiny alavitů. Mezi oběťmi byly i ženy a děti
Číst článek
„Rada bezpečnosti vyzývá prozatímní úřady, aby chránily všechny Syřany bez ohledu na jejich etnickou příslušnost nebo vyznání,“ uvádí se v prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které má k dispozici agentura Reuters. „Prozatímní syrské úřady musí pohnat k odpovědnosti pachatele tohoto masového zabíjení,“ dodává.
Prozatímní syrský prezident Ahmad Šara uvedl, že masové zabíjení alavitů ohrožuje jeho cíl sjednotit Sýrii, a slíbil potrestat viníky, včetně svých vlastních spojenců, bude-li to nutné.
„Rada bezpečnosti vítá veřejné odsouzení případů násilí ze strany syrských prozatímních úřadů a vyzývá k přijetí dalších opatření, která by zabránila jejich opakování,“ uvádí se v prohlášení Rady bezpečnosti. Dokument zároveň uvádí, že rada „potvrzuje svůj pevný závazek vůči svrchovanosti, nezávislosti, jednotě a územní celistvosti Sýrie a vyzývá všechny státy, aby tyto zásady respektovaly a zdržely se jakýchkoli akcí či zásahů, které by mohly Sýrii dále destabilizovat“.
Konkrétní státy mimo Sýrii prohlášení podle Reuters nejmenuje. Od pádu Asadova režimu loni v prosinci však Izrael provedl četné útoky na syrské základny a vyslal své síly do demilitarizované zóny v Sýrii, kterou monitoruje OSN. Tyto kroky Izrael zdůvodnil bezpečností.
Prohlášení Rady bezpečnosti rovněž podle Reuters zdůrazňuje nutnost bojovat v Sýrii proti terorismu a vyjadřuje obavy z hrozby, kterou představují „zahraniční terorističtí bojovníci“.