Kamala Harrisová může přitáhnout část nebělošských voličů. Jejich podporu ale nemá zcela jistou. „Někteří černošští voliči budou hlasovat pro Donalda Trumpa,“ říká pamětník rasové segregace.
Kvůli nízké důvěře v instituce se také Romové málokdy brání diskriminaci. Loni proti ní k ombudsmanovi podali jen 28 podnětů, z toho polovina se týkala bydlení.
„Náš problém je, že když děti integrujete, tak výnosy přijdou za desítky let. Zatímco náklady jsou okoamžité a vyžadují velké úsulí v celé lokalitě,“ vysvětluje Daniel Prokop.
Bezmála polovina Evropanů afrického původu má zkušenost s rasově motivovanou diskriminací, ukazuje šetření Agentura pro lidská práva při Evropské unii.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
„Když Rom zavolá a má typické romské příjmení, z velké části ho prostě odmítnou. To, že někdo nabídne Romovi byt, je opravdu štěstí“ říká zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Fuková.
Útoky a demonstrace. Část Romů se bouří proti ukrajinským uprchlíkům a pomoci, kterou dostali od státu i veřejnosti. Co všechno jim vadí a čeho se obávají?
Podle Bidena nešlo o preferování nekvalifikovaných studentů z řad rasových menšin na úkor těch chytřejších. Podmínky úrovně znalostí museli splnit všichni uchazeči.
„Kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak úplně rozumný krok,“ prohlásila senátorka Zwyrtek Hamplová.
Zuzana Kovačič Hanzelová se jako novinářka více než deset let zajímá o téma o témata generační chudoby. V podcastové sérii Odsúdení na neúspech mapuje problémy a život ve vyloučených romských osadách.
Od vraždy George Floyda uplynul přesně jeden rok. Protesty historických rozměrů vedly k některým dílčím změnám. Systémový rasismus ale i nadále zůstává hluboce zakořeněným problémem.
Pokračující debata nad rasovou nerovností a jejím historickým ukotvením v americké kultuře se v uplynulých týdnech začala stále více projevovat i uvnitř zábavního průmyslu.
Střety s policií byly hlášeny například z města Santa Monica v Kalifornii. Podle médií tam protest provázelo rabování, policie se lidi snažila rozehnat mimo jiné gumovými projektily.
Ve Phoenixu, Denveru, Las Vegas, Los Angeles, New Yorku a dalších městech se v pátek večer shromáždily v ulicích tisíce demonstrantů, kteří žádali pohnání viníků ke spravedlnosti.
Bílý dům se chystá zrušit nařízení dřívější vlády Baracka Obamy, které umožňovalo školám přihlížet k rase uchazečů při přijímání ke studiu. Napsal to v úterý list The Wall Street Journal.
Požár na předměstí Efford v anglickém Plymouthu vypukl v noci z 6. na 7. července. Podle policejní zprávy ho neznámý pachatel založil v kůlně nedaleko rodinného domu. Požár se pak rozšířil až k domu rodiny a způsobil značné škody. Majitelé původem z Polska později našli dopis, který obsahoval další výhružky. Policie nyní žádá veřejnost a svědky o pomoc s vyšetřováním.
I poslanci si musí dávat pozor na to, co píší na sociálních sítích. Potvrzuje to případ bývalého zákonodárce za Věci veřejné Otty Chaloupky. Státní zástupce ho viní z toho, že svými příspěvky na facebookovém profilu podněcoval k rasové nenávisti. Konkrétně proti Romům.
Americké město St. Louis má za sebou další noc protestů. Ty vyvolal incident, při němž policie v sobotu večer na předměstí Ferguson zastřelila neozbrojeného černošského mladíka.
Malé podkrkonošské městečko Úpice trápí rasová nesnášenlivost. Místní lidé si totiž stěžují na podle nich nepřizpůsobivé skupiny přistěhovalců. Z velké části prý jde o Romy. Už téměř tisícovka obyvatel podepsala petici požadující řešení problémů ve městě.