Nejvíce hlasů získala v regionálních polských volbách opozice, strana Právo a spravedlnost. Přesto ale vládnoucí strana premiéra Donalda Tuska ovládla devět z šestnácti vojvodství.
Místo mobilizace voličů ještě nižší účast. Druhého kola regionálních voleb ve Francii se zúčastnilo pouze 34,3 % oprávněných voličů. Volby skončily vítězstvím tradiční pravice i levicových stran.
Volby, které měly předznamenat podobu italské vládní koalice, dopadly špatně pro pravicovou Ligu Mattea Salviniho. Jeho kandidátka nenaplnila očekávání a neporazila současného guvernéra regionu.
Němci volí nové parlamenty v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku. Tyto regionální volby jsou ostře sledované, protože v nich voliči mohou poprvé zhodnotit uprchlickou politiku kancléřky Angely Merkelové. Zájem o volby je podle průběžných údajů ve všech zemích vyšší než před pěti lety.
Ve východošpanělském regionu Katalánsko hrozí, že zůstane bez vlády a jeho obyvatelé budou muset znovu k volbám. Na blížícím se zasedání regionálního parlamentu se totiž nejspíš nepodaří zvolit vedení Katalánska. Levicová strana Kandidátka lidové jednoty (CUP) odmítá jako příštího předsedu autonomie Artura Mase, lídra koalice Společně pro Ano, která vyhrála zářijové regionální volby.
Pravicoví republikáni vyhráli druhé kolo francouzských regionálních voleb. Získali kontrolu nad sedmi ze 13 krajů, zatímco vládní socialisté si udrželi pět regionů. Třináctý region, Korsiku, budou tradičně kontrolovat místní nacionalisté. Jak vyplývá z takřka konečných výsledků sčítání hlasů, krajně pravicová Národní fronta navzdory výraznému úspěchu minulý týden v prvním kole nakonec propadla.
Krajně pravicová Národní fronta v druhém kole místních voleb ve Francii bojuje o vládu nad částí regionů. V prvním kole minulý víkend dostala strana Marine Le Penové největší počet hlasů. Socialisté a republikáni proto burcují své voliče, aby nástupu krajní pravice zabránili.
Zásadní rozhodnutí mají před sebou obyvatelé Katalánska. V nedělních regionálních volbách vyberou poslance místního parlamentu. Náskok mají podle průzkumů separatistické strany. Ty slibují, že zahájí proces vedoucí až k nezávislosti Katalánska na Španělsku. Ve volební kampani slibovaly hlavně sociální jistoty a důstojnost pro katalánský národ.
Bohatý, ale problémový člen rodiny. Takové postavení má dnes ve Španělsku Katalánsko, tedy provincie na severovýchodě země s metropolí Barcelonou. V nedělních regionálních volbách se tam ukáže, jakou podporu mají strany, které usilují o nezávislost Katalánska na Madridu. Sousedé Katalánců ale většinou nepovažují vidinu jejich odchodu ze španělského království za dobrý nápad.
Regionální volby běžně nebudí velkou pozornost v zahraničí, zvlášť když se odehrávají jen v jedné oblasti daného státu. Jinak je to ale nyní v případě Katalánska. Předčasné volby do tamního parlamentu zajímají nejen místní obyvatele, ale také celý zbytek Španělska, Evropy i Severní Ameriku. Rozhoduje se totiž o tom, jestli se Katalánsko odtrhne od Španělska.
Ruský prezident Vladimir Putin si dál drží dominanci v ruských regionech. Vládní strana Jednotné Rusko získala v nedělních regionálních volbách nejvíc hlasů. Podle opozice ale hlasování provázely manipulace a přestupky proti volebnímu zákonu.
Norové dnes volí své zástupce v komunálních volbách. Analytiky i politiky těší, že zájem především mladých lidí, o účast na politickém životě významně vzrostla.