Regionální volby netáhly, přišla k nim jen třetina Francouzů. Macron ani Le Penová neuspěli
Místo mobilizace občanů ještě nižší účast. Druhého kola regionálních voleb ve Francii se zúčastnilo pouze 34,3 % oprávněných voličů, nehlasovalo v nich tak více než 31 milionů Francouzů. Poslední volby před prezidentským soubojem příštího roku skončily vítězstvím tradiční pravice i levicových stran.
Výsledky nedělního druhého kola regionálních voleb ve Francii jsou zklamáním pro vládní hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona a stejně tak i pro Marine Le Penovou a její Národní sdružení (RN).
V sedmi pevninských regionech zvítězila pravicová uskupení, v pěti pak levicové strany. V třinácté oblasti uspěla široká koalice.
Volby jsou úspěchem pro Xaviera Bertranda, konzervativně pravicového politika a bývalého člena Republikánské strany.
Bertrand zvítězil v regionu Hauts-de-France, kde se ziskem téměř 53 % hlasů porazil kandidáta Národního sdružení.
Politik už loni oznámil svou kandidaturu na prezidenta a nehodlá na ní nic měnit. „Tento výsledek mi dává sílu vyjít vstříc všem Francouzům,“ prohlásil v neděli večer.
Plus que jamais je crois qu’il n’y a pas de fatalité, que la politique n’est pas morte, qu’elle peut rendre la vie meilleure. Ce résultat me donne la force d’aller à la rencontre de tous les Français. pic.twitter.com/JuXFlqd2Oy
— Xavier Bertrand (@xavierbertrand) June 27, 2021
Prohra Macrona i Le Penové
Naproti tomu vládní strana Republika v pohybu prezidenta Macrona se v některých regionech nedostala ani do druhého kola. První regionální volby pro hnutí REM skončily ziskem pouhých 7 %.
Pro Macrona je problémem zejména úspěch tradičních konzervativců. Jak uvedl server France24, mainstreamoví konzervativci jsou jedinou politickou silou, které se francouzská hlava státu opravdu obává.
Volby jsou neúspěchem i pro lídryni Národního sdružení Marine Le Penovou. Její krajně pravicová strana neproměnila naděje na zisk jediného regionu na jihu Francie – Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Ani tak ale nevzdává svou kandidaturu na prezidentský post. „Jsem více než kdy jindy odhodlaná použít svou energii a vůli na rehabilitaci politiky, na navrácení její prospěšnosti ve službách Francouzům,“ uvedla Le Penová po oznámení výsledků.
📹 "Tout doit être aujourd'hui débattu pour rendre à nos compatriotes le goût de décider de leur avenir. Je suis plus que jamais déterminée à mettre toute mon énergie et ma volonté à réhabiliter la politique, à lui rendre son utilité au service des Français." #Régionales2021 pic.twitter.com/lUbE7hCeRC
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) June 27, 2021
Nezájem Francouzů o volební klání je připisován jak odkladu hlasování a pandemii covidu-19, tak nespokojenosti s veřejným děním. Kvůli postupného smazávání pravolevého dělení navíc volby nejsou dostatečným mobilizačním stimulem.
Svou roli sehrálo i slunné počasí a start cyklistického závodu Tour de France, jedné z největších sportovních událostí v zemi.
Prezidentské volby
Regionální volby byly považovány za test před prezidentskými volbami, které Francii čekají příští rok. Výše zmíněného Xaviera Bertranda aktuální průzkumy řadí na třetí místo za Emmanuela Macrona a Marine Le Penovou.
Francouzská demokracie je nemocná, varuje politolog. Země čelí nejnižší volební účasti za posledních 60 let
Číst článek
V úspěch ale věří i další kandidáti. Z pravé části politického spektra mají šance republikán Laurent Wauqiez i Valérie Pécressová ze středopravé strany Soyons libres (Buďme svobodní), která vznikla odštěpením od strany Republikánů po neúspěchu v prezidentských volbách v roce 2017.
Z levicových kandidátů se zatím vyprofilovali ekolog Yannick Jadot ze strany Evropa Ekologie – Zelení, socialistka a starostka Paříže Anne Hidalgová i krajně levicový nestraník Jean-Luc Mélenchon. Studie pro Radio France a France Télévisions jim pro blížící se prezidentské volby připisuje zisk mezi sedmi až deseti procenty.