Katalánské regionální volby poutají pozornost, hrozí odtržení od Španělska

Regionální volby běžně nebudí velkou pozornost v zahraničí, zvlášť když se odehrávají jen v jedné oblasti daného státu. Jinak je to ale nyní v případě Katalánska. Předčasné volby do tamního parlamentu zajímají nejen místní obyvatele, ale také celý zbytek Španělska, Evropy i Severní Ameriku. Rozhoduje se totiž o tom, jestli se Katalánsko odtrhne od Španělska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf nejsilnější středopravicové nacionalistické strany Konvergence a Unie Atur Mas

Šéf nejsilnější středopravicové nacionalistické strany Konvergence a Unie Atur Mas | Zdroj: Reuters

Hodně lidí přirovnává snahy o osamostatnění k rozvodu – v dobrých časech se prý manželé nerozvádějí. Právě teď však je situace hlavně po ekonomické stránce nepříznivá.

Nezávislost je hlavním tématem voleb. Velké strany mluví v první řadě o tom, kde bude mít Katalánsko v budoucnosti svoje místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z volebního Katalánska se do Dopoledního Radiožurnálu přihlásil zvláštní zpravodaj David Koubek

Šéf nejsilnější středopravicové nacionalistické strany Konvergence a Unie a zároveň dosavadní předseda regionální vlády Atur Mas na to včera odpověděl tak, že Katalánský lid má místo mezi ostatními národy světa.

Zítřejší volby zřejmě vyhraje. Vyhýbá se však přímému prohlášení, že chce nezávislost. Včera na velkém mítinku prohlásil, že proces sebeurčení začal a že už není cesty zpět.

O cestě k samostatnosti Katalánska by ale měli rozhodnout voliči – Artur Mas ve volbách slibuje vyhlášení konzultativního referenda, kde se voličů na odtržení od Španělska zeptá.

Katalánsko byla vždy ekonomicky silnější součást Španělska, nyní však také prožívá citelnou krizi. Odtržení je proto podle zastánců samostatnosti nutné i z ekonomických důvodů. Daně se prý posílají do státní kasy v Madridu, ta je potom rozděluje podle svého klíče a do Katalánska se většina z peněz nevrací.

„Velká část daní z Katalánska plyne do jiných částí Španělska na nesmyslné projekty, jako například síť rychlostních železnic, v Katalánsku přitom investice chybí,“ shrnuje nálady řady místních obyvatel Ignasi Pietx, majitel jednoho z malých podniků, které jsou páteří katalánské ekonomiky.

V regionu je více než 22procentní nezaměstnanost, místní vláda má velké dluhy, kvůli nimž dokonce musela požádat o peníze centrální vládu v Madridu.

Jak ve volbách separatisté uspějí, přímo na místě sledují například novináři z Baskicka, které také často mluví o odtržení od Španělska. Pozornost se upírá i z dalších zemí, kde provincie a regiony, třena Quebec, Skotsko nebo belgické Vlámsko, uvažují o vyhlášení samostatnosti.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme