Řád školských sester svatého Františka má 37 členek a patří k nejpočetnějším v Česku. Řeholnice hospodaří dohromady, platy či důchody tak míří na společný účet. Více se dozvíte v seriálu Radiožurnálu.
94 řeholnic z celkových 916 žije v přísném režimu, v takzvaných kontemplativních, tedy rozjímavých institutech. Jde o trapistky, karmelitky, klarisky nebo dominikánky.
Řeholnice Marie a Františka Řezáčovy alias sestra Irena a Helena se 50 let starají o mentálně postižené, staré a nemocné v klášteře na Velehradě. Málokdo zná jejich životní příběh.
Bílou Vodou, malou obcí na hranicích s Polskem, vede z české strany v podstatě jediná příjezdová cesta. Dominantou vesnice je barokní klášter, ve kterém se odehrává velká část děje románu Bílá Voda.
Francouzští biskupové v pátek uznali „institucionální odpovědnost“, kterou nese církev za sexuální delikty vůči tisícům dětí v posledních desetiletích.
Místo klasických dovolenkových destinací tráví svoje volné dny za zdmi kláštera. Takových lidí v Česku podle sdružení Křesťanský podnikatel Kompas přibývá. A nejsou to jen věřící.
V noci před 65 lety spustili komunisté Akci K. Bezpečnostní složky včetně Lidových milicí obsadily mužské kláštery, odvezly všechny řeholníky, uvěznily je a poslaly na nucené práce. Akce K se týkala celkem 75 klášterů a řeholních domů. Noční zátah koordinovaný v celém Československu přinesl i obrovské materiální škody, především devastaci budov a uměleckých předmětů.
Před šedesáti lety proběhla v komunistickém Československu první etapa likvidace ženských řeholních řádů, takzvané Akce Ř. Komunistický režim vnímal katolickou církev jako vlivnou nepřátelskou organizaci.