V Česku bude v roce 2030 chybět až 100 tisíc řemeslníků. Zatímco instalatérští učni by v brzké době mohli díru na trhu zaplnit, klempířských, tesařských nebo pokrývačských učňů by školy přivítaly víc.
Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, stále jich ale bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345 000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče.
Hovory o konci letního času zkomplikovala pandemie koronaviru. Všímá si toho Regionální deník. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V pátečních novinách se například dočtete, že v Česku by brzy mohl začít fungovat nový způsob posílání peněz. Místo čísla konta mohlo stačit zadávat jen číslo telefonu.
Počet řemeslníků v Česku stále klesá. Čekací doba na řemeslné práce se tak může protáhnout až na půl roku. Za posledních třináct let ubylo elektrikářů i truhlářů. Více se dočtete v přehledu tisku.
Liberland má už vedle státní vlajky a měny třeba i vlastní erb nebo pivo. O občanství podle Lidových novin zažádalo půl milionu lidí. Co se píše jinde?
Řemeslníci si v klidu vydělají 70 nebo 80 tisíc korun. Přesto jich je stále málo a v budoucnu to zřejmě nebude lepší, myslí si viceprezident Hospodářské komory a předseda Cechu obkladačů Roman Pommer.
Hejtman Moravskoslezského kraje, šéf školské komise Asociace krajů a poslanec za ANO ve Dvaceti minutách Radiožurnálu popsal základní princip minimální bodové hranice pro přijetí na střední školy.
Zástupci řemeslníků se s premiérem dohodli na zavedení praktické výuky na školách. Cílem je zvýšit atraktivitu řemesla. Pomoct má taky obnovení mistrovských zkoušek nebo podpora duálního vzdělávání.
Na práci řemeslníků si stěžuje stále víc lidí. Jen za první letošní pololetí přišlo České obchodní inspekci přes 270 podání, tedy asi jen o 60 méně než za celý loňský rok. Firmy často nevyřizují reklamace včas nebo si nechávají za práci zaplatit předem a pak ji nedodělají.
Peníze na ruku bez dokladu, nedodělky, dohady a někdy i soud. V Česku přibývá sporů mezi nespolehlivými řemeslníky a lidmi, kteří si je najali na práci. Česká obchodní inspekce řešila od začátku roku do konce července téměř 200 stížností na jednání i práci řemeslníků nebo firem. Lidem vadilo, že řemeslníci nedodrželi termíny, odmítli řešit závady nebo reklamace. A podle kontrolorů byla každá druhá stížnost oprávněná. Obchodní inspekce rozdala pokuty celkem za 380 tisíc korun.
Jedním z lákadel, která přitahovala do Nepálu turisty z celého světa, byly jedinečné památky. Řadu z nich ovšem poničilo letošní zemětřesení, a to i včetně těch zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Jejich rekonstrukce bude trvat roky a zapotřebí budou peníze i zruční řemeslníci.
Stavební firmy si stěžují na nedostatek řemeslníků. Kvůli krizi odešlo z oboru v celé České republice za pět let přes 50 tisíc lidí. Teď začínají chybět. O práci nemají zájem ani čerství absolventi. Důvodu je prý několik. Fyzická náročnost, menší výdělky a sezónnost. Firmy na Vysočině marně shánějí především mladé.
Mezi mladými z Olomouckého kraje roste zájem o technické obory i o možnost vyučit se řemeslům. Ředitelé středních škol proto od září letošního roku otevřou více tříd. Například Sigmundova střední škola strojírenská v Lutíně chce přidat jednu třídu v oboru mechanik seřizovač.
Průmyslové podniky mají nedostatek odborníků. Více než polovina volných pracovních míst je v průmyslu. Děti ale nemají o učňovské obory zájem. Šikovný řemeslník si dnes přitom vydělá více, než absolvent humanitního oboru. Pardubický kraj spustil projekt, který má děti přilákat do lavic průmyslových učilišť a středních škol.
Řemeslníci z Vysočiny se budou učit zacházet s památkami. Celorepublikově unikátní akci rozjíždí Národní památkový ústav v Telči, který bude zejména malým řemeslníkům nabízet speciální školení.
|Andrea Švubová, Květa Moravcová, Klára Bílá, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Nedostatek kvalitních řemeslníků komplikuje práci mnohým živnostníkům a podnikatelům, zejména ve stavebnictví, strojírenství nebo zemědělství. Na vině je podle nich školský systém, který by měl učňovské obory více podporovat a popularizovat. Řada firem si proto své budoucí zaměstnance raději vychovává sama.