Stavebním firmám v Česku chybějí řemeslníci. Na Vysočině marně hledají především mladé
Stavební firmy si stěžují na nedostatek řemeslníků. Kvůli krizi odešlo z oboru v celé České republice za pět let přes 50 tisíc lidí. Teď začínají chybět. O práci nemají zájem ani čerství absolventi. Důvodu je prý několik. Fyzická náročnost, menší výdělky a sezónnost. Firmy na Vysočině marně shánějí především mladé.
„Nejhorší problém je ten, že v dnešní době musí dělat všechno - jezdit náklaďákem, dělat kopáče, zednické práce. Mladý člověk, který vyjde ze školy a nic neumí, tak má smůlu,“ říká muž mnoha řemesel, který se představil přezdívkou Mudýr. Na stavbách dělá přes dvacet let a měl na starost i péči o řadu čerstvě vyučených stavařů.
„Dělat by se jim chtělo, ale kvůli podmínkám, které dostávají, třeba platovým, jsou raději na podpoře, nebo na dávkách. Tak na co by chodil do práce,“ upozorňuje.
‚Stárnutí‘ ve firmě zaznamenává i majitel jihlavské stavební firmy František Škrabal: „Jednou za rok máme školení a těch důchodců u stolu sedí čím dál víc. To je důkaz, že to tak je.“
Mladé řemeslníky shání marně. Zná i důvody jejich nezájmu: „Jednak mají menší zájem o fyzickou práci a druhý důvod je situace ve stavebnictví. Výdělky nejsou tak atraktivní jak v jiných odvětvích.“
Mladých stavebníků podle Jarmily Klejzarové z jihlavského úřadu práce v evidenci není mnoho: „V tuto chvíli máme zhruba 5.500 lidí v celém okrese Jihlava, stavebníků máme do čtyř set. Těch nejmladších v řádech desítek.“
O případné rekvalifikační kurzy ale není velký zájem jak ze strany uchazečů o práci, tak ze strany firem.
„Rekvalifikační kurz nemá roveň výučního listu, ale pro některé profese, obory, či firmy by jistě byl dobrým řešením. Dělali jsme malíře, truhláře, i v jiných projektech jsme stavební obory rekvalifikovali,“ popisuje Klejzarová.
Pokud ale bude mít mladý člověk chuť, práci se podle stavitele Škrabala naučí: „Pokud přijde mladý člověk, tak toho samozřejmě moc neumí, ale pokud bude mít zájem o práci, tak se to jistě naučí.“
Po dvaceti letech fungování ale stavitel s úsměvem dodává, že zájem o pracovní uplatnění má někdo jiný než mladíci s výučním listem: „Chodí spíš rodiče a zajímají se rodiče. To neberu. Pro mě je směrodatné, jaký zájem má mladý člověk a ne jeho táta, nebo máma.“
Firmy často o lidi registrované na úřadech práce zájem nemají. Přesto ten jihlavský už v této chvíli hledá dvacítku řemeslníků.