„Tvářit se, že se nic nestalo a že je stát bezchybný, není z pohledu veřejnosti a důvěry dobře,“ míní ekonom. Kryptoměny podle něj nejsou tabu, jsou ale potřeba obranné a kontrolní mechanismy.
„Na jedné straně je země dlužníkem. Na druhé straně věřitelem, ostatní země dluží nám. Tyto pozice se sčítají a my jsme ve výsledku spíše věřiteli,“ vysvětluje ekonom Richard Hindls.
Nový plán EU jménem Evropský kompas konkurenceschopnosti má dalších pět let určovat směr komise a pomáhat s řešením problémů. „Máme před sebou dlouhou cestu dostat se nahoru,“ říká Richard Hindls.
V Česku rovněž poprvé po čtyřech letech růstu klesla kupní síla. Koruna slábne oproti euru. „Na druhé straně naši vývozci zase dokážou lépe prodat naše výrobky při slabší koruně,“ říká ekonom.
Jak hodnotí vládní důchodovou reformu odborníci? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě devět ekonomů a většina z nich se shodla na jednom: Je nutná. Jiní si ale nejsou jistí, zda o reformu skutečně jde.
„Jak se má třicetiletý člověk dívat na to, když něco končí u Ústavního soudu? To v lidech nevyvolává důvěru,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... pro Český rozhlas Dvojka Richard Hindls.
Kde je hlavní příčina vysokých cen, není lehké zodpovědět. „V celkové vertikále máme tři hlavní hráče – zemědělce a prvovýrobce, zpracovatele a dodavatele a na konci prodejce,“ popisuje Hindls.