Počet obézních dětí v Česku narostl na 16 procent. Podle prezidenta je třeba vést je ke sportu od mala
Olympiáda dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji není pouze o výkonech. Součástí programu jsou také setkání s vrcholovými sportovci nebo debaty s odborníky. Aktuálně nejpalčivějším tématem je klesající kondice mladší generace. Děti v Česku méně sportují a jsou obéznější než v minulosti. Právě této problematice se věnovala konference ve Vendryni, kterou uspořádal Český olympijský výbor.
„Výrazně jsme během posledních dvaceti let zdvojnásobili počet dětí s nadváhou, počet dětí s obezitou,“ popisuje současnou situaci lékař Tomáš Šebek. Jeho slova potvrzují data Státního zdravotního ústavu. Zatímco v roce 1991 byla dětská obezita v Česku na třech procentech, po 30 letech narostl počet obézních dětí na alarmujících šestnáct procent.
Počet obézních dětí a dětí s nadváhou dlouhodobě roste. Situaci se věnovala konference ve Vendryni před začátkem Olympiády dětí a mládeže
Příčin je celá řada. Od vlivu sociálních sítí, přes stres z tělocviku až po zvýšenou konzumaci alkoholu nebo třeba slazených nápojů. Někdy nestačí ani chodit do sportovního kroužku.
„Protože mezi organizovaným sportem jsou třeba dva dny, kdy se dítě nehýbe. Podle Světové zdravotnické organizace by se měly děti hýbat alespoň hodinu denně, což se málokomu daří,“ dodává Šebek.
Obezita je problémem nejen dětí, ale i dospělých. Podle statistiky Světové zdravotnické organizace vynaložilo Česko v roce 2020 zhruba 150 miliard korun na komplikace spojené s obezitou a nadváhou.
„Rozsah prostředků, které je potřeba vynaložit na řešení problémů s obezitou a nadváhou, představuje téměř tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Pokud se tato věc nezlepší, tak za nějakých deseti až patnácti letech už hovoříme o necelých čtyřech procentech,“ upozorňuje ekonom Richard Hindls.
Čtvrtina českých dětí má nadváhu až obezitu. Potýkají se proto se zdravotními problémy
Číst článek
Peníze, které stát vydá na boj s obezitou, se tak mohou v budoucnu rovnat třeba financím vynaloženým na řešení koronavirové pandemie.
„Řešení je prostě rozpohybovat nejenom mládež, protože se to týká i lidí ve středním a vyšším věku, a něco do sportu nainvestovat,“ myslí si Hindls.
Dle názoru prezidenta republiky Petra Pavla může stát pomoci několika způsoby. „Není to ani o tom, že budeme stavět nákladné sportovní haly, ale že využijeme v maximální možné míře sportoviště, která už existují. Že budeme částečně dotovat sport pro ty, kteří si ho nemohou dovolit. Že budeme podporovat trenéry, ať už dobrovolné, nebo profesionální,“ popisuje. Přispět ke zlepšení situace mohou také samotné rodiny.
„Pokud budou rodiče brát svoje děti od malička na procházky, pokud s nimi budou hrát hry – většinou tedy venku – tak je k tomu přivedou naprosto přirozenou cestou,“ doplňuje prezident Petr Pavel, který se věnoval tématu dětského sportování u příležitosti Olympiády dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji.